6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éhezés, brutális elnyomás és semmi esély a menekülésre. Ilyen az élet Észak-Koreában, a nagyhatalmak világpolitikai játékainak fekete lyukában, ahova nem jut el a civilizáció fénye.

A BBC megtalálta a módját, hogy hónapokon át titkos párbeszédet folytasson Észak-Korea három polgárával. Beszámolójuk képet ad egy társadalom pokoli valóságáról, ami az elmúlt három és fél évben sötétebb lett, mint valaha.

Kim Dzsongun korlátlan posztsztálinista diktatúrája a koronavírus-járványra válaszolva 2020 januárjában lezárta Észak-Korea határait. Az emberek, az élelmiszer vagy bármilyen más termék mozgása, a csempészet előtt bezárultak a kiskapuk. Az országban tevékenykedő segélyszervezetek és diplomaták elmentek, a városok lakóinak megtiltották, hogy kitegyék a lábukat településükről.

A határőrök lelőnek mindenkit, aki csak megközelíti az ország határát. A BBC a Daily NK szervezet segítségével vette fel a kapcsolatot három ott élővel, akikre biztos halál vár, ha kiderül, hogy egy külföldi érdeklődőnek beszámoltak a sorsukról. Ezért történeteiket részlegesen eltorzítva hozta nyilvánosságra a brit sajtóorgánum. Nevüket természetesen megváltoztatták.

Myong Suk kényszervállalkozóként teljes titokban orvosságokat ad és vesz, hogy fenntartsa magát. Egyszer megbukott, nem engedheti meg, hogy ez még egyszer megtörténjen, mert akkor vagy kényszermunkatáborba kerül, vagy kivégzik. Ma már szomszédaiban sem bízik.

A határ lezárása előtt, viszonylag jó ment az „üzlet”. Akkoriban folyamatosan csempészték be az országba a gyógyszereket, amiből megbízható jövedelme származott. A profit felét elvitte a határőrök megvesztegetése, de elfogadta, hogy ez a „üzlet” része. Ma már Észak-Koreában készült gyógyszerekkel is foglalkozik, ám jövedelme a felére csökkent. Szomszédai időnként bekopognak, hogy élelmiszert kérjenek, de kénytelen elutasítani őket.

Pokoli hely lett Kim Dzsongun országa. Fotó: Depositphotos
Pokoli hely lett Kim Dzsongun országa. Fotó: Depositphotos

Sajnálom, hogy ide születtem!

Chan Ho építőipari munkás. Azt üzente a BBC-n keresztül a történetét olvasóknak: sajnálja, hogy Észak-Koreába született. Keresete 4000 von, ami 50 dollárcentet ér. Manapság már egy kiló rizst sem kap érte. Felesége piacozik házi készítésű termékeivel. Ebből próbálnak kiegészítő jövedelmet szerezni. Mint a legtöbb háztartásban Észak-Koreában, a nőkön múlik a családok megélhetése.

Azok a piacok, amelyeken a lezárás előtt élelmet szereztek az ország lakói, manapság üresek. Észak-Koreában nem terem elég élelmiszer a lakosság ellátására, így az import leállításával éhhalálra ítélték az embereket. Chan Ho falujában egymás követik az ilyen esetek. Elsőként a gyerekeiket egyedül nevelők és gyermekeik sorsa pecsételődik meg, ha az anya megbetegszik.

A fővárosban, Phenjanban él Ji Yeon. Egy élelmiszerüzletben dolgozik, ahonnan korábban mindig ki tudott csempészni némi zöldséget és gyümölcsöt, amit kéz alatt eladhatott. Ehhez jött a cigaretta, amit férje kapott vesztegetésként. Ezek a lehetőségek megszűntek. Nincs mit kicsempészni a boltból és nincs cigarettájuk az embereknek, hogy megvesztegessenek vele másokat.

Az asszony időnként rákényszerül, hogy a puljuknak nevezett szörnyűséget egye. Ez mindenféle növényből, fűből összekevert, zabkása szerű „étel”, amelyet az 1990-es évek nagy éhínsége idején találtak ki az emberek. Ji Yeon egy napon bekopogott szomszédjához, hogy kérjen egy kis vizet. Nem jött válasz. Három nap múlva a rendőrség betörte az ajtót, kiderült, hogy a lakók éhen haltak.

Törvényesített önkény

A rezsim az önkény csiki-csuki rendszerét vezette be. Egyebek mellett az is büntetendő, ha egyes szavakat dél-koreai dialektusban ejt ki valaki. Akinél Dél-Koreából származó hangfelvételt vagy videót találnak, azt tíz év kényszermunkára ítélik. Korábban ezt a „bűncselekményt” meg lehetett úszni egy évvel.

Kilátástalanok a mindennapok. Fotó: MTI/AP/Dzson Csol Dzsin
Kilátástalanok a mindennapok. Fotó: MTI/AP/Dzson Csol Dzsin

Aki betartja a szabályokat, nem próbál valahogy élelmet szerezni, az éhen hal. Aki megpróbál valahogy túlélni, azt letartózhatják, árulónak minősítik és kivégzik. Az önkényes szabályok miatt – lásd a dél-koreai kiejtéssel kapcsolatos szabályt – azt sem tudják az emberek, miért veszik elő őket.

„Itt ragadtunk és várjuk, hogy meghaljunk” – mondta Chan Ho.

A határ lezárása előtt legalább évente ezer ember el tudott menekül az országból, azóta jó, ha egy tucat. És a rezsim nagyszabású építkezésekbe kezdett, hogy falakkal zárja körbe az országot.

Úgy vélem, a rezsim vezetői azt gondolták, hogy a koronavírus-járvány majd megöl egy csomó embert. Legalábbis azokat, akik az ő nézőpontjukból rossz ember – értékeli a lezárást biztosító fal építését Peter Ward Észak-Korea-szakértő. Mások szerint a Covid lehetővé tette, hogy Kim visszaszerezze a társadalom feletti teljes ellenőrzést.

A járvány előtt, amikor utat nyitott az előtt, hogy a kisemberek sefteljenek az országba becsempészett árukkal, viszonylag elfogadható vezetőnek tartották. Azóta gyűlölik.

A társadalom végső pusztulása

Ryu Hyun Woo korábbi észak-koreai diplomata, aki 2019-ben dezertált, úgy véli, a vasszigornak az a célja, hogy megregulázza a fiatalokat. Nekik nincs közvetlen élményük az éhínségről és rezsim viszonylag engedékeny időszakában nőttek fel. Az ország vezetése létrehozott egy terrorbrigád-hálózatot. Ez olyan csoportokból áll, amelyek kíméletlenül lecsapnak mindenkire, aki szerintük „antiszocialista”.

Miután egy feljelentés bárkitől elindulhat, az emberek rettegnek és nem bíznak egymásban – mondja Ji Yeon. Őt magát is kikérdezték egyszer, ezért soha senkinek nem mondja el, mit gondol valójában.

Amikor az emberek közti bizalom eróziója erre a szintre jut, mindennek vége – derül ki Andrej Lankov professzor szavaiból, aki 40 éve tanulmányozza az észak-koreai rezsimet. „Ha az emberek nem bíznak egymásban, akkor nem lehet mire támaszkodni az elnyomással szembeni ellenállásban” – mondja. Ez azt jelenti, hogy a posztsztálinista rezsim évtizedekre stabilizálhatja magát Észak-Korában.

Utóirat

Az elmúlt időszakban voltak jelei annak, hogy a rezsim részlegesen megnyithatja az ország határait. Myong Suk és Chan Ho, akik a határ közelében élnek azt mondják, az embereket beoltották kínai Covid-oltással. Ji Yeon úgy tudja, a fővárosban sokan két szúrást kaptak.

A vámadatok szerint beengednek gabonaszállítmányokat az országba Kínából, hogy enyhítsék a hiányt és megelőzzék a még durvább éhínséget.

Chad O’Carroll, az NK Pro munkatársa azonban úgy véli, nem tér vissza a pandémia előtti „engedékenység”. A nagyobb szigor miatt még kevesebbet tudhat meg a világ, mi történik az elzárt országban és az ott élők még kevesebbet fognak tudni arról, mi zajlik a világban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG