Ahogy arról már korábban írtunk, óriási botrányt kavart a Szlovákiában, majd Magyarországon is elvégzett élelmiszerteszt, ami alapján kiderült, hogy a közép-kelet európai régió lakossága silányabb minőségű termékeket kap, mint a nyugati országok. Az ügyben csúcstalálkozót hívtak össze a visegrádi országok Varsóban.
A magyar álláspont: fel kell lépni a kettős mérce ellen
A találkozón Orbán Viktor elmondta: az élelmiszerek minősége ügyében kettős mérce érvényesül az Európai Unió piacán, ahol Közép-Európa állampolgárai "másodrendűnek" bizonyulnak. Bár az ügyet korábban már szóvá tették, de azt az Európai Bizottság nem kezelte, így a V4-ek kezdeményező szerepet akarnak játszani abban, hogy megállítsák ezt a magatartást. Ennek kapcsán nyilatkozatot fogadtak el az EU jövőjéről a találkozón, amellyel minden résztvevő ország, köztük Magyarország is egyet ért.
Bohuslav Sobotka cseh, Orbán Viktor magyar, Beata Szydlo lengyel és Robert Fico szlovák miniszterelnök (b-j) a visegrádi csoport (V4) miniszterelnökeinek találkozóján tartott sajtótájékoztatón Varsóban 2017. március 2-án. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs |
Lengyel-magyar, két jó barát...
Lengyelország szintén támogatja a tisztességtelen piaci gyakorlat kiküszöbölésére irányuló lélpéseket, mondta el Beata Szydlo lengyel miniszterelnök, a most született határozatot március végén, a római EU-csúcson terjesztik majd elő. Ugyanakkor kiemelte, hogy meg kell őrizni az Európai Unió egységességét, egy ilyen lépés pedig csak széthúzáshoz vezet. A kormányfők emellett egyetértettek aban, hogy szembe kell szegülni a munkaerőpiacon, különösen a közlekedési alkalmazottakkal szemben érvényesített protekcionizmussal.
Szydlo elmondása szerint Varsó emellett kész létrehozni egy, az üggyel foglalkozó munkacsoportot, ezt a problémát hétfőn a földművelésügyi miniszterek is megtárgyalják. Az alkalmat megragadva hozzátette: a lengyel élelmiszer minősége magas szintű marad, ezt az Európai Bizottság lengyelországi vizsgálata is bizonyította, és a lengyel élelmiszereket a többi uniós tagállamban is szívesen veszik.
Dühösek a csehek is
Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök szintén osztja a többi ország véleményét, hangsúlyozva, hogy folytatni kell az európai együttműködést. Így elvárják, hogy " az EU-ban olyan változások történjenek, amelyek következtében a szervezet jobban fogja szolgálni az egyes tagállamok, valamint az uniós állampolgárok érdekeit is".