Júniusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma a naptárhatástól megtisztítva 6,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét, ezzel az első féléves növekedés 6,9 százalékos lett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kiigazítatlan adatok szerint az üzletek forgalma júniusban 6,5, az első hat hónapban 6,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A tartós fogyasztási cikkeket és más nem élelmiszer jellegű termékeket forgalmazó üzletek eladásai nőttek a legjobban, júniusban 10,8 százalékkal, ami 1 százalékponttal magasabb az előző két havi azonos növekedési ütemnél és január óta a legnagyobb növekedés. Az év első felében 9,9 százalékkal nőtt az iparcikk üzletek forgalma a tavalyi év azonos időszakához mérve.
Kevesebbet élelmiszerre
Az élelmiszerfogyasztás júniusban 2,6 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami átlag alatti adat az első hat hónapban és messze elmarad az előző havi 5,5 százalékos növekedési ütemtől.
Az élelmiszerboltok forgalma 4,3 százalékkal emelkedett az év első felében. Az üzemanyag-forgalom 5,8 százalékos júniusi növekedése a második negyedévben a legalacsonyabb és elmaradt az első fél év 7,5 százalékos átlagától.
Mi áll a számok mögött?
Az adatokra reagálva Virovácz Péter, az ING elemzője úgy reagált, hogy a lassulás felülmúlta a várakozásokat, ugyanakkor továbbra is dinamikusabb a bővülés, mint a tavalyi év átlaga. A második negyedév egészét nézve egy erősebb hónapra jutott két gyengébb, ami így azt jelenti, hogy az első negyedév összességében valamivel erősebbre sikerült, mint a mostani. Mindez alátámasztja azon előrejelzésünket, hogy az idei második negyedév gazdasági teljesítménye némileg elmaradhat az első három hónaptól.
Ami a részleteket illeti, a teljesítmény júniusi mérséklődése két területre vezethető vissza - mondja a Virovácz. Egyrészt az üzemanyagok jelentős drágulása éreztette hatását a termék kiskereskedelmi forgalmában, hiszen messze az első fél év átlaga alatt bővült a szektor. Másrészt pedig átlag alatti lett a növekedés az élelmiszerkereskedelemben is. Amiben azonban nincs változás, az a nem élelmiszer-kiskereskedelem, ahol az idei év második legerősebb, közel 11 százalékos növekedését mérték.
"A jövő heti ipari és építőipari adatok fényében már biztosabbat mondhatunk a várható második negyedévi gazdasági teljesítményről, de egyelőre jó okunk van feltételezni, hogy a GDP-növekedés 4 százalékra lassul. Ebben ugyanakkor a fogyasztás továbbra is markáns szerepet tölt majd be, ahogy igaz ez az előttünk álló negyedévekre is. Összességében idén a kiskereskedelem 6,9 százalékos bővülését prognosztizáljuk" - jegyzi meg az elemző.