Újra a görögöktől lesz hangos a világsajtó: a következő héten is a csőd szélén fog táncolni a Sziriza vezette állam. Nem sikerül ugyanis megegyezni az uniós pénzügyminisztereket összefogó csoporttal, így pedig nem tudnak újabb hiteleket felszabadítani Athén számára. A következő tárgyalás április 24-én lesz.
Lassan viszont már a szándék is hiányzik Brüsszelből: Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter például már arról beszél egy ideje, hogy egyáltalán nem látni az alagút végét, és elképzelése sincs arról, hogyan egyezhetnének meg az Alekszisz Ciprasz vezette kormánnyal.
Mindeközben rohamosan szűkül Görögország gazdasági mozgástere: a Reutersnek nyilatkozó tisztségviselők arról beszéltek, hogy a kormány kénytelen két milliárd eurónyi megtakarítást kivonni az állami szektorból, hogy fizetést tudjon adni a dolgozóinak.
Nem ez az egyetlen baj: áprilisban még ki tudták fizetni az EU-nak és a Nemzetközi Valutaalapnak a tartozásaikat, ám vészesen közeledik az új hónap, amikor újra elő kell teremteni egy tetemesebb összeget.
Mindezek ellenére a megszorítás-ellenes kormány fenntartja a választóinak tett ígéreteit: Jannisz Dragaszakisz helyettes kormányfő a To Vima vasárnapi lapnak azt nyilatkozta, még mindig hajlandóak megegyezni az unióval és az Valutaalappal, ám van egy határ, amit semmiképp nem lépnek át. Olyannyira, hogy a kormány hátsó agyában már ott bujkál a népszavazás lehetősége a Grexittel kapcsolatban, amelyre most nagyjából 40 százalék esélyt látnak a szakértők.
Április 24-én ül össze a szakmai csoport, hogy újra megvitassák a kérdéseket, de fájóan lassan haladnak a dolgok. A kérdés az, hogy mi választ Görögország? Befizeti a Valutaalapnak a törlesztőt, vagy fizetést ad a görögöknek?
Damoklész lebegő kardja esetleg olyan megoldás felé hajthatja Athént, amelyet nem nézne jó szemmel az Európai Unió: Oroszország bizonyára még mindig tárt karokkal várna egy új szövetségest, ezért az EU mindent megtehet a görögök megtartásáért - ahogy azt bizonyítja a héten felröppent szürke Grexit példája is.