Meghosszabbítják a bértámogatási programot
Bodó Sándor, az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a gazdaságvédő csomagról, a munkahelyvédelmi intézkedésekről beszélt az optörzs sajtótájékoztatóján. Ismertette a bértámogatási programot, és elmondta: nyitottak arra, hogy folyamatosan, az eredmények alakulását is figyelembe véve meghallgassák a gazdasági szereplők javaslatait a program alakításával kapcsolatban.
Eddig 10 500 cég pályázott munkahelyvédelmi támogatásra, 137 ezer munkavállaló vonatkozásában. Több mint 90 ezer fő esetében született eddig pozitív döntés, a többiek esetében még folyamatban van a bírálat. A visszadobott pályázatoknál általában csak adminisztratív hiányosságok vannak, amelyek pótlása után szinte mindenkinek tudnak támogatást adni.
A programot augusztus 31-éig meghosszabbítják. Kisebb változtatások is jönnek: lehetőség van arra, hogy a munkahelyek a dolgozók különböző csoportjaira külön pályázzanak - ha tehát egy csoportra már sikeresen pályázott a cég, később a dolgozók egy másik csoportjára is kérhet bértámogatást. Különböző tevékenységek, például üzemegységek között lehetőség lesz átcsoportosítani a dolgozókat.
A kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó munkakörben dolgozók gyakran kapnak állásajánlatot; hogy meg lehessen tartani őket, külön bértámogatási program indult - emlékeztetett Bodó Sándor. 750 pályázó 12 ezer munkavállaló vonatkozásában jelentkezett a bruttó 318 ezer forintos támogatásért.
A munkahelyteremtést elősegítő bértámogatási program 84 milliárd forintos kerettel indult, 6 hónapig a kormányzat, 3 hónapig a munkaadó fizeti a bért, így 9 hónapra biztosított a foglalkoztatás. A támogatott időszakban legfeljebb havi 200 ezer forint lehet a támogatási összeg - ebből a bruttó bért és a járulékokat is ki kell gazdálkodni. Néhány napja indult a program, 32 000 munkavállalóra adtak be támogatási igényt a cégek, 90 százalékuk kkv. A legtöbben Hajdú-Biharból, Szabolcsból, Békés megyéből pályáztak, az ágázatok közül a szálláshelyszolgáltatás, a kereskedelem, a vendéglátás és az építőipar a jellemző az igénylők között.
Nem kell pótolni az elsősegély-nyújtási vizsgát
A veszélyhelyzet elmúltát követően sem szükséges pótolni az elsősegély-vizsgát azoknak, akik a rendkívüli szabályoknak megfelelően enélkül szereztek jogosítványt - tisztázott egy fontosnak tartott kérdést Bodó Sándor.
Lecsengőben a járvány
Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette a friss fertőzési és halálozási statisztikákat - erről reggeli cikkünkben írtunk bővebben.
4 százaléknyi azon elhunytak aránya, akiknek nem volt más krónikus alapbetegsége - monda a tisztifőorvos. Jó hír, hogy az elmúlt napon idősek otthonából, szociális otthonból nem érkezett új fertőződésről jelentés. 14 év alatti új betegről sem érkezett hír. A járvány első hulláma lecsengőben van - mondta Müller Cecília. A tisztifőorvos arra is felhívta a figyelmet, hogy vasárnap dohányzásmentes világnap lesz. A világban minden 4. másodpercben meghal egy ember a dohányzás miatt.
Indul a magyar lélegeztetőgép gyártása
Kiss Róbert alezredestől megtudhattuk:
- Elindul a magyar fejlesztésű lélegeztetőgép gyártása, napi 10 darabot tudnak majd legyártani belőle.
- Megnyílt a szlovén-magyar határ, a részletekről itt írtunk.
- Autós könnyűzenei koncerteket lehet tartani mától, erről itt írtunk.
Nyugodtan vigyék oviba a gyereket - Bujákon kitört a járvány
Kérdésekre válaszolva Müller Cecília elmondta:
- A gyermeknapot szabadban már együtt tölthetik a családok, reménykedjünk a jó időben. Más háztartásban élő családoktól viszont tartsunk távolságot, tarsuk be a higiénés szabályokat.
- Nyugodtan vigyék óvodába a gyerekeket a szülők, de csak ha egészségesek.
- Ha lesz második hullám, azt már sokkal felkészültebben várja a világ.
- Buják községben 11 igazolt új koronavírusos fertőzöttről tudnak, 2 fő pozitív mintája után a kontaktkutatás talált rá a többi fertőzöttre. Az egyik fertőzött intézményben dolgozik, ezért többen megfigyelés alá kerültek. Rendkívüli intézkedések nem szükségesek.
- Az Európai Bizottság valóban küldött olyan rossz minőségű maszkokat, amelyeket meg kellett semmisíteni.
- A Budaörsön pozitív gyorstesztet produkáló 5 óvodai dolgozó PCR-tesztje negatív lett, tehát valójában nem fertőzöttek. Az óvodák, bölcsödék újranyitásához nem szükséges laboratóriumi tesztelés - mondta Müller Cecília. Beteg gyerek ne menjen közösségbe - hangsúlyozta újra.
- Fedett uszodában is lehet edzéseket tartani.