Vajon működnek a reformok Varga Mihály szerint?
Az uniós módszertan szerint tavaly a GDP-hez mérten mindössze 1,9 százalék volt az államháztartási deficit, mélyen a 2,4 százalékos cél alatt - a nemzetgazdasági miniszter összeszedte, milyen kormányzati intézkedéseknek köszönhető ez a szám.
Először is: a magyar reformok működnek.
Az alacsony deficit és a csökkenő államadósság egyik legfőbb okát a hazai gazdaság teljesítményében és a meghozott gazdaságpolitikai intézkedések sikerében kell keresni Varga szerint. Ha kedvező a gazdasági környezet, akkor több beruházás valósul meg, emelkedik a foglalkoztatottak száma, ennek az eredményeként pedig növekednek a költségvetés bevételei.
A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: a tavalyi kedvező államháztartási adatokhoz a stabil gazdaság, a gazdaság fehéredése, a foglalkoztatás és a fogyasztás bővülése, az ország export-teljesítménye, valamint a járműipar, a gyógyszeripar, az élelmiszergazdaság járultak leginkább hozzá.
Dicsérő szavakban nem volt hiány, a sajtótájékoztatón Banai Péter Benő, az Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára az emelte ki: csökkent az ország sérülékenysége, az államadósságon belül a devizaadósság aránya egyharmadra mérséklődött.
Érdemi információk is voltak
Ami már érdekesebb: a központi alrendszer hiánya tavaly 2,1 százalék volt a GDP-hez viszonyítva, ezt az arányt az önkormányzatok és a központi költségvetéshez sorolt állami vállalatok és intézmények pozíciója mintegy 90 milliárd forinttal javította, így alakult ki a bruttó hazai termékhez viszonyított tavalyi 1,9 százalékos államháztartási hiány.
Kérdésre válaszolva Varga Mihály kiemelte: a 2017-es költségvetést úgy tervezik, hogy az állam működése nullszaldós legyen, azaz az állam működése során ne legyen hiány.