Kedvező keretek között zajlik a költségvetés tervezése, hiszen párhuzamosan zajlik a 2014-20-as uniós költségvetési ciklus pályázatainak előkészítése is - mondta el Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Napi Gazdaság vállalkozói konferenciáján. A stabil és tartós növekedés eléréséhez ugyanakkor még további lépések szükségesek - húzta alá a miniszter.
Lesz még egy pénztárgép-boom
A feketegazdasággal kapcsolatban az elmúlt években azzal legalább el tudtunk érni eredményeket, hogy szűkült a feketegazdaság. Egy felmérés szerint hazánkban 22,1 százalékos fertőzöttséggel bír - a felmérés szerint csak a balti országok előznek meg bennünket. Már 170 ezer online pénztárgép van bekötve a rendszerbe, s bár most már csak online pénztárgép üzemelhet, ám a szezonális árusok miatt az év vége előtt lesz még egy új bekötési boom a miniszter szerint.
Foglalkoztatáspolitika - járulékkedvezménnyel
A foglalkoztatásban komoly az elmaradásunk még akkor is, ha immár 4,1 millióan dolgoznak nálunk - a hasonló méretű országokban ennél magasabb a foglalkoztatás - Csehországban 4,9 millióan dolgoznak. A munkahely-teremtést és -megtartást egyértelműen járulékkedvezményekkel lehet támogatni. A közfoglalkoztatás csak átmeneti megoldás - hangsúlyozta Varga Mihály. Az időbeli és kereseti korlátok felállítása azzal függ össze, hogy az érintetteket arra kényszerítsék, hogy folyamatosan figyeljék a munkaerőpiaci keresletet is - a miniszter szerint az érintettek 80 százaléka tud újra elhelyezkedni.
Ki kell pótolni a külföldi bankok visszavonulása okozta űrt
A bankrendszerrel kapcsolatban Varga Mihály elmondta: a külföldi tulajdonú bankok 2008 óta folyamatosan leépítik hazai hitelállományukat. Ezzel szemben a hazai nagybank (OTP), a hazai kisbankok és takarékszövetkezetek kismértékben tudták növelni hitelkihelyezéseiket. A hitelezés elmaradását állami intézmények - MFB, Eximbank - és az MNB révén ideiglenesen lehet erősíteni, de fontos lenne, ha a kereskedelmi bankok visszavennék itt a kezdeményezést.
Az önkormányzatok adósságátvállalásával kapcsolatban Varga Mihály elmondta, az egyik oldalon korlátozták azt, hogy csak fejlesztésekre vehessenek fel hitelt, míg az adósság-kezelés olcsóbbá vált a központi átvétellel. A rossz kondíciókkal bíró hitelek jelentős részét az állam már előretörlesztette. Az adósságtól megszabadított helyhatóságoktól olyan fejlesztéseket várnak el, amely mind munkahely-teremtést, mind a hazai kkv-k erőteljesebb bevonását lehetővé teszik.
A demográfia is kihívásokat okoz: munkaerőpiaci, jövedelmi és a későbbiekben egészségügyi problémákat vet fel. A kormány adó- és járulékkedvezményekkel továbbra is segíteni fogja a gyermekvállalást, a cél az, hogy az egy családra jutó 1,6-os születési mutatót elérjük a jelenlegi 1,3-as szintről. Az egyik jó példaként a Babakötvényt nevezte Varga Mihály, aki szerint ma már minden második szülő elkezdni a megtakarítást.
Kormányzati prioritások
A prioritások szerint a kormányzati cél egyértelmű: fenntartható növekedés ütemét növelni kell. Az államháztartási deficit 3 százalékon tartása és az államadósság szintjének folyamatos, de rugalmas csökkentése továbbra is kiemelkedően fontos már csak azért is, mert így elérhető a hitelminősítésünk javítása. Az áht kiadási oldalát 45 százalékra csökkentenék, ám emellett Varga szerint ősszel olyan szerkezeti reformok jönnek, amely több pénzt hagyna a cégeknél. A foglalkoztatás erősítése továbbra is fontos - itt továbbra is komoly hangsúly lesz a közmunkások téli hatékonyabb képzésén.
A beruházási rátát a kormány 20 százalék fölé szeretné emelné - nemcsak külső, de belső források ide allokálása is fontos. Az uniós támogatások 16 százaléka jutott az előző ciklusban gazdaságfejlesztésre, most 60 százalék a cél. A gazdaságfejlesztési célokon belül 450 milliárd forint jut közvetlenül a kkv-k fejlesztéseire, 500 milliárd az innovációs fejlesztések forrása. A tervek szerint 700 milliárd támogatják majd a kedvezményes tőke- hitel- és garanciaprogramokat - ezek döntő része visszatérítendő támogatás lesz - összhangban az uniós elvárásokkal. Az NGM tervei szerint 500 milliárdot munkahelyteremtési támogatásokra költenek majd.