Theresa May a parlament alsóházában. EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT / |
A brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét tartalmazó, Brüsszellel kötött egyezményt korábban már kétszer is leszavazta az alsóház, mindkétszer nagy többséggel.
Jogtechnikai manőver
Most csak a megállapodás-csomag egyik részéről, a kilépési feltételeket rögzítő, jogilag kötelező érvényű 585 oldalas dokumentumról vitáznak, majd voksolnak a honatyák, az ahhoz csatolt politikai deklarációról nem. Utóbbi vázlatosan körvonalazza az Egyesült Királyság és az Európai Unió majdani kapcsolatrendszerének alapelveit. A megállapodás egészét törvényre emelő parlamenti aktus, vagyis a ratifikálás előtt külön is szavazni kell majd a politikai deklarációról.
A mostani formában benyújtott kormányindítványról John Bercow házelnök csütörtök esti végzésében megállapította, hogy "új, lényegesen módosult" beterjesztésről van szó, ezért van lehetőség a vitára és a szavazásra.
A kormány által végrehajtott jogtechnikai manőverre nem utolsósorban éppen azért volt szükség, mert Bercow a múlt héten egy 1604-ben kelt parlamenti precedensvégzésre hivatkozva megtiltotta a kormánynak, hogy a Brexit-megállapodás legutóbb elvetett verzióját "változatlan vagy jórészt változatlan" formában újból a ház elé terjessze.
Készül a harmadik vereség
Az továbbra is erősen kétséges, hogy meglesz-e a többség az egyezmény elfogadásához. A kisebbségi tory kormányt kívülről támogató EU-szkeptikus észak-írországi Demokratikus Unionista Párt már jelezte, hogy továbbra sem támogatja a megállapodást, márpedig nélkülük a kormányoldalon elvileg nem érhető el többség.
Bár a keményvonalas toryk egy része hajlandónak mutatkozott az egyezmény támogatására, mivel Theresa May kormányfő bejelentette távozási szándékát, ráadásul ez a választás tűnik számukra a kisebbik rossznak, más része továbbra is köti az ebet a karóhoz.
Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője szerint pártja szintén nemmel szavaz majd. Úgy véli, hogy a jövőbeni kapcsolatrendszert vázoló politikai deklaráció nélkül Nagy-Britannia "bekötött szemmel ugrana ki az EU-ból", nem tudván, hogy milyen lesz a viszonya az EU-val a Brexit után.
„Úgy tűnik, hogy a kormányfő újabb vereség felé halad”
- írja a BBC.
Ma léptek volna ki
A brit EU-tagság az eredeti menetrend alapján ma este, helyi idő szerint 23 órakor szűnt volna meg. Theresa May azonban a megállapodáscsomag kétszeri elvetése után kezdeményezte az EU-nál a halasztást június 30-ig.
A múlt heti EU-csúcson született kompromisszumos megoldás szerint az Európai Unió május 22-ig tartó halasztásba egyezett bele, de ehhez a Brexit-egyezményt a korábbi kilépési határidőig, vagyis ma éjszakáig jóvá kell hagynia a brit parlamentnek.
Mindent leszavaztak
Ha ez nem történik meg, akkor Londonnak április 12-ig kell jeleznie a Brexit további menetével kapcsolatos terveit, és azt, hogy hajlandó-e részt venni a május végén esedékes európai parlamenti választásokon.
Ha az április 12-i határidőig nincs előrelépés, és a brit kormány - jelenlegi hivatalos álláspontját fenntartva - az EP-választásokon sem kíván részt venni, akkor ezen a napon a brit EU-tagság elvileg megállapodás nélkül megszűnhet. Ennek lehetőségét azonban a londoni parlament elutasította, mint ahogy egyelőre az egyéb alternatív lehetőségeket is.
(Helyszíni körképünk a témában: Ezt mondják az angolok a Brexitről. Jegyzetünk: Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket)