6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap este a brit parlament eldöntötte, hogy nem dönt el semmit: egyik alternatív Brexit-javaslat sem kapott többséget az alsóházban. A kilépési megállapodás elfogadása szintén bizonytalan, pedig Theresa May brit kormányfő még a lemondását is bejelentette ennek érdekében. De pontosan mi történt a színfalak mögött?
Theresa May tegnap este, amint elhagyja a parlamentet. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA.

A konzervatív képviselőket tömörítő 1922 Bizottság ülésterme a londoni parlamentben  annyira tele volt tegnap délután, hogy a későn érkezőknek már csak a folyosón jutott hely. Bent a teremben Theresa May éppen arra készült, hogy bejelentse: csaknem három év után megválik a kormányfői poszttól.

Benne volt a levegőben

A Daily Telegraph riportja szerint a lemondásra utaló első jel a miniszterelnökhöz intézett kérdések során bukkant fel.

Miután Ian Blackford, a Skót Nemzeti Párt parlamenti vezetője azt sugallta, hogy a kormányfő távozásával kívánja megnyitni az utat az EU-val kötött kilépési megállapodás elfogadása (és ezzel a kilépés végrehajtása) előtt, Theresa May cáfolat helyett egy talányos választ adott: felelőssége és kötelessége tudatában továbbra is azért dolgozik, hogy beteljesítse a Brexitet.

A képviselők azonnal érezték, hogy valami történni fog. Délután öt órára már több mint 300 tory zsúfolódott össze az ülésteremben: David Davis korábbi Brexit-ügyi miniszter a földön ült, Boris Johnson vezető Brexit-párti politikus pedig a hátsó sorokban állt.

„Az emberek számítottak arra, hogy be fogja jelenteni, de azt nem tudták, hogy milyen formában teszi ezt”

-  mondta egy képviselő.

A nagy bejelentés

A kormányfő öt óra öt perckor érkezett meg a terembe, hogy ismertesse döntését, amit már jó pár napja fontolgatott. A képviselők ünnepélyes csendben hallgatták.

„Olyan időszakot élünk, amely próbára teszi az országunkat és a pártunkat. De már majdnem célba értünk. Már majdnem készen állunk arra, hogy új fejezetet kezdjünk, és új jövőt építsünk. (...) Tudom, hogy (a párton belül) egy új megközelítésre – és egy új vezetésre – van igény a Brexit-tárgyalások második szakaszában. És én nem fogok ennek az útjában állni.”

Hozzátette: el kell fogadni a kilépési megállapodást, és ezáltal be kell teljesíteni a Brexitet.

„Készen állok arra, hogy az általam tervezettnél korábban fejezzem be munkámat annak érdekében, hogy megtegyük azt, ami jó az országunknak és a pártunknak. (...) Minden jelenlévőt a megállapodás támogatására kérek, hogy beteljesíthessük történelmi kötelességünket – azaz végrehajtsuk a brit emberek döntését, és rendezett körülmények között hagyjuk el az Európai Uniót”

- fogalmazott Theresa May a Brexitről döntő 2016-os népszavazásra utalva.

May tehát szavai szerint azért távozik, hogy a szkeptikus tory képviselők támogassák és megszavazzák a megállapodást. (A parlament korábban már kétszer leszavazta az egyezményt, mindkétszer nagy többséggel.)

Sokakat meggyőzött...

A kormányfő mintegy húsz percig beszélt, szavait számos képviselő megkönnyezte.

„Érzelmektől fűtött hangulat volt”

- jellemezte az ülést a brit lap egyik forrása. Theresa May mindvégig szenvedélyes volt, de uralta az érzelmeit.

„A kormányfő a tőle megszokott méltósággal és erővel beszélt. Ez egy nagyon szomorú nap”

- mondta Claire Perry energiaügyi miniszter.

Két EU-szkeptikus képviselő azonnal felállt, és kijelentette, hogy most már igennel fog szavazni. Jacob Rees-Mogg, a Brexit-párti European Research Group vezetője szintén azt mondta, hogy meg fogja szavazni az egyezményt, és hasonló jelzéseket küldött Boris Johnson is.

Ők eddig azért ellenezték a kilépési megállapodást, mert az szerintük megalázó az Egyesült Királyságra nézve, és fennáll a veszély, hogy annak nyomán az ország örökös vámunióban marad az EU-val. Most viszont attól félnek, hogy ha nem szavazzák meg az alkut, akkor a Brexit akár el is maradhat. A megállapodás nélküli kilépést ugyanis a parlament nem támogatja.

... de nem mindenkit

Az egyezmény elfogadása azonban még ezzel együtt is kérdéses. A BBC szerint a sok esetben a mérleg nyelvét jelentő északír Demokratikus Unionista Párt, valamint a keményvonalas Brexit-pártiak egy része továbbra sem hajlandó beadni a derekát.

Dominic Raab korábbi Brexit-ügyi miniszter például úgy véli, hogy lehetne még kompromisszumokat elérni Brüsszelben (az újratárgyalástól az EU konzekvensen elzárkózik – a szerk.), vagy ha mégsem, akkor mégis „beszélni kellene” a megállapodás nélküli kilépésről.

Leszavazott alternatívák

A helyzetet tovább nehezíti, hogy az egyéb Brexit-megoldások sem tűnnek életképesnek a parlamentben. Tegnap késő este az alsóház nyolc alternatív lehetőségről szavazott, azonban egyik sem kapott többséget.

A legközelebb a többséghez az a javaslat járt, amely szerint a Brexit után is vámunióban kellene maradni az EU-val. Ezt az indítványt csupán 264:272 arányban vetették el. A legtöbb jóváhagyó voksot pedig az a javaslat kapta, hogy népszavazást kellene tartani a kilépési megállapodásról. Ezt a képviselők 268:295 arányban szavazták le.

A legnépszerűbb indítványok hétfőn ismét a ház elé kerülhetnek, törvény azonban csak abból lehet, amelyet a képviselők legalább szűk többsége támogat.

Összegezve: a kilépési megállapodás elfogadása továbbra is bizonytalan (egyelőre még az sem biztos, hogy szavaznak róla), az alternatívák közül pedig egynek sincs kellő támogatottsága. Azaz továbbra is totális patthelyzet áll fenn.

Csúszik a Brexit

Egyelőre csak az biztos, hogy az eredetileg március 29-re (azaz holnapra) tervezett kilépés csúszik: tegnap a parlament megszavazta a halasztást.

Az EU által adott új céldátum május 22. (ha harmadszorra elfogadják az egyezményt) vagy április 12. (ha nem fogadják el). Utóbbi esetben a brit kormánynak eddig az időpontig kell közölnie, hogy mi a további terve a Brexittel.

UPDATE:

A brit kormány tervei szerint pénteken ismét az alsóház elé kerülhet a kilépési megállapodás. Az azonban még kérdéses, hogy szavazásra is sor kerül-e majd.

(Helyszíni körképünk a témában: Ezt mondják az angolok a Brexitről. Jegyzetünk: Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG