1p
Az IMD üzleti iskola idei Versenyképességi Évkönyvében 59 országot rangsorolt a kormányzati, az üzleti hatékonyság, az infrastruktura és a gazdaság teljesítménye szerint. Idén is megőrizte vezető helyét Hong Kong és az USA, valamint továbbra is Svájc Európa legversenyképesebb gazdasága. Idén Magyarországnak is sikerült javítania, jelenleg ha versenyképességről van szó Brazília és Peru között állunk.

Idén is elkészítette a svájci IMD üzleti iskola a Versenyképességi Évkönyvet. Az idei kiadás egyik központi üzenete, hogy a rangsorolt 59 ország közül a legversenyképesebbnek továbbra is Hong Kong valamint az Egyesült Államok bizonyult, a dobogó harmadik fokára pedig Svájc léphetett fel.

FRISS: Technikai recesszióba került a magyar gazdaság. Részletek >>>

Ezzel az eredménnyel Svájc két helyezést javított tavalyi eredményéhez képest. Minden visszásság ellenére, az Egyesült Államok továbbra is őrzi meghatározó szerepét, köszönhetően gazdasági hatalmának, valamint kiemelkedően innovatív vállalkozói rétegének.

Svájc a legversenyképesebb európai ország

A legversenyképesebb európai országok között Svájc (3), Svédország (5) és Németország (9) található meg, amelyek többek között arról nevezetesek, hogy valamennyien export-orientált gazdaságok, mi több a költségvetési fegyelem példamutató megtestesítői. Eközben Írország (20) négy helyet, Izland (26) öt helyet és Olaszország (40) két helyet javított saját pozícióján.

Versenyképességi top 10
2011 2012
1. Hong Kong Hong Kong
2. USA USA
3. Szingapúr Svájc
4. Svédország Szingapúr
5. Svájc Svédország
6. Tajvan Kanada
7. Kanada Tajvan
8. Katar Norvégia
9. Ausztrália Németország
10. Németország Katar
Forrás: IMD

Az eredmények alapján tehát voltak olyan európai országok, melyek képesek voltak följebb kerülni a rangsorban, legalább is Spanyolországhoz (39), vagy a költségvetési fenntarthatatlansággal évtizedek óta küszködő Portugáliához (41) és Görögországhoz (58) képest. Portugália 120 éve nem látott adósságheggyel szembesült, a most extrém mód problematikusnak bizonyuló Görögország pedig 1829-től kezdve gyakorlatilag 91 évben csődben volt. Ezért nem meglepő, hogy e két ország a nemzetközi pénzpiacok számára továbbra is különösen kockázatos és ijesztő képet sugároz.

Az idei Versenyképességi Évkönyv egyik fontos üzenete, hogy már a feltörekvő gazdaságok sem tűnnek rezisztensnek a válságra. Kína (23), India (35) és Brazília (46) egyaránt visszacsúsztak az 59 országot felsorakoztató rangsorban; Oroszország (48) ezzel szemben egy helyezést javított a 2011-es Évkönyvben szereplő pozícióján. Ehhez kapcsolódóan az is szembetűnő, hogy Hong Kongon (1), Malajzián (14) és a Koreai Köztársaságon (22) kívül valamennyi ázsiai gazdaság visszaesett a rangsorban. Latin-Amerika szintén nehezebb évet tudhat maga mögött, hiszen Mexikó (37) kivételével minden ország lejjebb került tavalyi pozíciójához képest.

A vizsgált országok között a legnagyobb visszaesést Ausztrália (15) és Indonézia (42) szenvedte el, előbbi hat, míg utóbbi öt hellyel végzett hátrébb a listán. Pozitív ellenpéldaként az Egyesült Arab Emirátusok (16) említhető, amely 12 helyet javított, s ezzel a leglátványosabb ugrást tudhatja magáénak. Ugyancsak kiemelkedő versenyképességi javulásról tett tanúbizonyságot Litvánia (36) is, hiszen a 2011. évi kiadványban szereplő 45. helyét nem kevesebb, mint kilenc hellyel képes volt följavítani.

Idén sikerült két helyet javítani

Magyarország pozíciója a versenyképességi rangsorban javulásról árulkodik, hiszen a 2011. évi Évkönyv 47. helyéről a 2012-es Évkönyv tanulsága szerint a 45. helyre lépett elő. Hazánk közvetlen környezetében ezúttal olyan országokat találunk, mint Peru (44) vagy Brazília (46). A regionális perspektíva szempontjából számunkra különösen fontos visegrádi országok kapcsán pedig az állapítható meg, hogy míg Csehország (33) és Lengyelország (34) előttünk vannak, relatív pozíciójuk azonban tavalyhoz képest inkább romlott, mint javult (a csehek egy hellyel visszacsúsztak, a lengyelek megőrizték 34. helyüket). Szlovákia (47) is csak pusztán egy helyet volt képes előrébb haladni a versenyképességi rangsorban.

Magyarország pozíciója
2007 2008 2009 2010 2011 2012
Rangsor 35 38 45 42 47 45


Az IMD Versenyképességi Évkönyve négy dimenzió szerint veszi szemügyre a gazdaságok aktuális állapotát és állítja rangsorba őket, e négy dimenzió a következő: gazdasági teljesítmény, kormányzati hatékonyság, üzleti hatékonyság, valamint az infrastruktúra dimenziója. Magyarország esetében a vizsgált négy dimenzió közül háromban mutatkozott javulás a 2012. évi kiadványban.

A legjelentősebb javulás a gazdasági teljesítmény dimenziójában mutatkozott, hiszen e tekintetben hazánk a 2011. évi relatív rangsorbeli 44. pozíciójáról a 2012. évi kiadásban a 35. helyre javult, amelyet elsősorban a kereskedelem és a nemzetközi tőkebefektetések látványos regenerálódása fűtött.

A kormányzati hatékonyság terén egy hellyel lépett hazánk előrébb, a 2011. évi Évkönyvben szereplő 52. helyet, a 2012-es Évkönyvben az 51. hely váltotta. A javulás mögött az államháztartás kondíciója kapcsán tetten érhető relatív javulás (2011. évi 51. helyről a 45. helyre történő korrekció) áll. A kormányzati hatékonyságot megragadni igyekvő alindexek – amelyek vállalatvezetők kérdőíves felmérésének eredményeit is bekapcsolják – azonban óvatosságra intenek, hiszen romlásról árulkodnak. A bizalmatlanság meghatározóvá vált, valamint az elért eredmények fönntarthatóságát is kérdésesnek tartják a vállalatvezetők. Az üzleti hatékonyság kapcsán a 2012-es Évkönyv egy helynyi javulásról számol be (49). Az infrastruktúra területén hazánk továbbra is őrzi 35. helyét a tekintett 59 ország esetében.

Görögországban és Franciaországban egyre kevésbé kedvelik a globalizációt

Az évkönyv szerint a globalizációt továbbra is üdvözlendő folyamatnak tarja Írország, a skandináv országok, Chile, az Egyesült Arab Emirátusok, valamint az ázsiai gazdaságok. Hozzájuk képest már jóval negatívabb attitűd társul a globalizációhoz olyan országokban, mint Görögország, Franciaország, illetve a legtöbb kelet-európai valamint latin-amerikai országban.

A gazdasági reformokkal kapcsolatos attitűd pozitívnak tekinthető Írországban, a feltörekvő ázsiai országokban, Katarban, az Egyesült Arab Emirátusokban, Svájcban és Svédországban. Velük olyan országok állnak kontrasztban, mint Argentína, Csehország, Spanyolország, és végül, újfent Franciaország – ahol a megszorítások politikáját a fennálló betegségnél is rosszabb orvosságnak tekintik.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszelhez közel udvarol hitelért az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 14:05
A pénzügyminiszteri székét jövő márciusban jegybankelnökire cserélő Varga Mihály a luxembourgi székhelyű Európai Beruházási Bankkal egyeztetett.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogyan változnak csütörtöktől a benzinárak
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 10:51
A héten csütörtökön nem változnak a hazai üzemanyagárak, a nagykereskedelmi árakat tekintve.
Makro / Külgazdaság Black Friday: olcsón, de sokat vásároltak a magyarok, a Temu a kedvenc
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 09:00
 A Revolut legfrissebb belső adatai alapján az idei Black Friday ismét rekordokat döntött a magyar vásárlók körében.
Makro / Külgazdaság Szomorú hír Japánból — romlik a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 19:15
A japán feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) az ötödik egymást követő hónapban csökkent novemberben.
Makro / Külgazdaság Kína érces hangon szólt vissza a legutóbbi amerikai szankciókra
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 16:20
Kína megtiltotta kulcsfontosságú ásványok exportját az Egyesült Államokba.
Makro / Külgazdaság Törökországban magasról törik le, és ennek meg is van az ára
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:44
A vártnál kevésbé lassult az infláció novemberben, és még így is rendkívül magas.
Makro / Külgazdaság Alig látszik, mégis gyorsult Svájcban
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 14:23
Még így is majdnem a legalacsonyabb 2021 júliusa óta.
Makro / Külgazdaság Putyin kénytelen lesz megfutamodni?
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:39
Az orosz gazdaság messze nincs olyan állapotban, hogy még évekig támogatni tudja Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen. Legalábbis egyre több szakértő van ezen a véleményen.
Makro / Külgazdaság Újabb amerikai pofont kapott Kína
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 10:11
Behajtani tilos a chipeknek. 
Makro / Külgazdaság Kiütötték Magyarországot: megjött a „jegyzőkönyv”
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:30
A részletes adatok szerint is recesszióban van Magyarország. Éves és negyedéves szinten is csökkent a GDP.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG