Boris Johnson elhagyja a Miniszterelnökség épületét. London, március 19. EPA/ANDY RAIN |
Jelentős kockázata van a Brexit elmaradásának, ha a brit parlamenti képviselők nem szavazzák meg a brit kormány Brüsszellel kötött "ál-Brexit" megállapodását, jelentette ki Boris Johnson volt külügyminiszter a Daily Telegraph rendezvényén kedd este.
A vezető Brexit-párti politikus eddig ellenezte a kilépési egyezményt, mivel az szerinte megalázó az Egyesült Királyságra nézve, és fennáll a veszély, hogy az ország örökös vámunióban marad az EU-val.
Átbillenhet a mérleg
Habár Johnson még nem döntött a kérdésben, a Financial Times szerint szavait megkönnyebbüléssel fogadták a Downing Streeten. Annál is inkább, mert más meghatározó Brexit-párti képviselők ellenállása is megtörni látszik: a brit gazdasági lap szerint Jacob Rees-Mogg is jelezte, hogy inkább támogatja a kilépési egyezményt, minthogy lemondjon a Brexitről.
A dokumentum sorsa azonban még így is kérdéses: becslések szerint a 80 keményvonalas tory képviselőből 30 gondolhatja meg magát, 20 viszont semmilyen körülmények között sem fog igent mondani. Az elfogadáshoz a csoport többségének támogatása kellene. Kérdéses a sok esetben a mérleg nyelvét jelentő északír Demokratikus Unionista Párt képviselőinek szavazata is.
Többen állítólag akkor bólintanának rá az alkura, ha Theresa May kormányfő megnevezné lemondásának időpontját.
A kilépési megállapodást eddig kétszer utasította el a brit parlament alsóháza, mindkétszer elsöprő többséggel. May már jelezte, hogy harmadszor csak akkor viszi a parlament elé a kérdést, ha biztos a győzelemben. A szavazásra – ha lesz egyáltalán – csütörtökön vagy pénteken kerülhet sor.
Alternatív ötletek
Ma az esetleges alternatív megoldásokról voksol a parlament a hónapok óta tartó politikai patthelyzet feloldása érdekében. Így akarják felmérni, hogy melyik forgatókönyvnek van a legnagyobb támogatottsága a honatyák között.
Az alternatívák a következők:
- a kilépési megállapodás vámunióval kiegészítve
- a kilépési megállapodás vámunióval és közös piachoz való hozzáféréssel kiegészítve
- kanadai stílusú szabadkereskedelmi egyezmény
- megállapodás nélküli kilépés
- újabb referendum
- a kilépési nyilatkozat visszavonása és a Brexit folyamat leállítása
Azt, hogy pontosan mely kérdésekről szavaznak, John Bercow, az alsóház elnöke dönti majd el. A voksolások végeredménye nem kötelező érvényű a kormányra nézve. Eredményhirdetés ma este várható.
A megállapodás nélküli kilépést a parlament korábban már leszavazta, és a kilépési nyilatkozat visszavonásának sincs realitása a parlamentben. A brit kormány szintén megerősítette, hogy nem kívánják leállítani a Brexitet. Ez azután merült fel, hogy kedd estig csaknem 5,8 millióan írták alá az interneten az ezt indítványozó petíciót.
A halasztásról is szavaznak
A parlament emellett ma dönt arról, hogy hivatalosan is megváltoztatja a kilépés március 29-i dátumát – jelen pillanatban ugyanis még az van a törvényben, hogy az Egyesült Királyság két nap múlva elhagyja az EU-t. (A kilépési folyamat 2017. március 29-én kezdődött, az uniós megállapodás megkötésére két év állt rendelkezésre.)
A brit kormány múlt héten kérte Brüsszeltől – parlamenti felhatalmazással – a kilépés elhalasztását. Az EU által adott új céldátum május 22. (ha harmadszorra elfogadják az egyezményt) vagy április 12. (ha nem fogadják el). Utóbbi esetben a brit kormánynak eddig az időpontig kell közölnie, hogy mi a további terve a Brexittel.
(Helyszíni körképünk a témában: Ezt mondják az angolok a Brexitről. Jegyzetünk: Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket)