Fotó: EPA / Andrew Gombert |
Kambodzsa hamarosan 1600 tonnányi, konténerekben talált műanyag hulladékot fog visszaküldeni Kanadának és az Egyesült Államoknak – írja a The Guardian.
Úgy tűnik, a délkelet-ázsiai országok sorban lázadnak föl az ellen, hogy a fejlett világ egyfajta szemetes kukái legyenek. Elsőként Indonézia mondta föl ezt a hallgatólagos megállapodást, és küldött vissza Ausztráliának nyolc konténernyi hulladékot.
Kambodzsa egyik fő tengeri kikötőjében jelenleg 83 konténernyi szemét vár arra, hogy azokat visszaszállítsák a két fő szemétexportőr országba, az Egyesült Államok 70, míg Kanada 13 konténert kaphat hamarosan vissza ennek megfelelően.
Miután a hulladékot tartalmazó konténerekre ráleltek a kikötőben, az ország miniszterelnöke, Hun Sen bejelentette, Kambodzsa a jövőben nem lesz a nyugati országok szemétlerakója, és nem fogja a szemétimport előtt megnyitni kikötőit. Délkelet Ázsia országai közül elsőként Indonézia lázadt fel a szemétimport ellen, öt követte Malajzia, mely májusban mintegy 450 tonnányi hulladékot szállított vissza a küldő országokba.
A WWF becslése szerint évente közel 300 millió tonna műanyag keletkezik a világban, melynek egy jelentős része egyre inkább a tengereket és óceánokat szennyezi. Májusban 187 ország részvételével született meg egyébként az a nemzetközi megállapodás, mely az aláíró országokat felhatalmazza arra, hogy megakadályozzák a szemétimportot. Néhány ország, így az Egyesült Államok nem írta alá a megállapodást.