1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Újabb tényezők növelik a bizonytalanságot az állandó euróövezeti válságkezelő rendszer (ESM) és a fiskális paktum németországi ratifikációja körül, az ügyben indított alkotmánybírósági eljárás befejezése előtt alig három nappal egy konzervatív politikus újabb sürgősségi indítványt nyújtott be a testülethez, a Bundestag jogi szakértői pedig egy új jelentésben úgy vélik, hogy az ESM sértheti a német parlament jogait.

Kicsúszik a német költségvetés a németek kezéből?

Hétfői német sajtójelentések szerint a Bundestag - a német parlament alsóháza - jogi szakértői a Baloldal (Die Linke) nevű párt frakciójának felkérésére elemzést készítettek az ESM működésének lehetséges alkotmányjogi hatásairól, és arra a megállapításra jutottak, hogy a rendszer működése következtében kicsúszhat a parlament kizárólagos ellenőrzése alól a költségvetés, hiszen az ESM - 27 százalékban - német költségvetési forrásból működik, a pénz felhasználásáról viszont nem a Bundestag dönt.

Ugyanakkor a Bertelsmann alapítvány szakértői egy ugyancsak hétfőn ismertetett elemzés szerint úgy vélik, hogy a Bundestag kellően erős ellenőrzési jogokkal rendelkezik az ESM forrásainak felhasználása felett. A szakértők kiemelik, hogy az ESM-ről szóló kormányközi szerződés végrehajtását szabályozó német törvényben az áll, hogy az ESM-et irányító testületnek minden lényeges döntés meghozatalához meg kell szerezni a Bundestag előzetes hozzájárulását.

Szerdán sokkal okosabbak leszünk (?)

A német alkotmánybírósághoz júniusban - az ESM és a fiskális paktum ratifikációjáról szóló parlamenti döntést követően - nyújtottak be alkotmányossági panaszt, illetve úgynevezett sürgősségi kérelmet, indítványozva, hogy a karlsruhei testület tiltsa meg a német államfőnek a megszavazott törvények aláírását, vagyis hatályba léptetését. Az alkotmányjogi panaszhoz időközben 37 ezren csatlakoztak, így ez az eddigi legnagyobb szabású polgári kezdeményezés a németországi alkotmánybíráskodás történetében.

A Bundesverfassungsgericht első szenátusa

 

A testület szerdán ismerteti döntését. Vasárnap azonban Peter Gauweiler, a bajor konzervatív CSU parlamenti képviselője újabb sürgősségi indítványt nyújtott be az alkotmánybírósághoz. A konzervatívok euroszkeptikus szárnyának ismert alakja azt kérte, hogy tiltsák meg az ESM ratifikációját, ameddig az Európai Központi Bank (EKB) vissza nem vonja az új kötvényvásárlási programját. Egyben indítványozta, hogy halasszák el a döntést az ESM -ről és a fiskális paktumról az EKB kötvényvásárlási programja ügyében indítandó eljárás lezárásáig. Gauweiler azzal érvelt, hogy az EKB összeghatár nélküli kötvényvásárlásai megváltoztatják az euróövezeti válságkezelés módszerét, még inkább felerősítik annak alkotmányellenes, a demokratikus döntéshozatal szabályait megkerülő jellegét.

A berlini vezetés továbbra is úgy véli, hogy az ESM és a fiskális paktum egyaránt összhangban van a német alkotmánnyal. Steffen Seibert kormányszóvivő hétfői tájékoztatóján hangsúlyozta: a kabinet nyugodtan várja a szerdát és biztos a dolgában. A német kormány több alkalommal is közölte, nincs B-terv, Berlin arra számít, hogy a ratifikációs folyamat a szerdai döntés után lezárul és az ESM hamarosan megkezdheti a működést.

Eddig, és ne tovább?

A ratifikáció ellenzői szerint a két szerződés révén Németország részvétele az európai integrációban szétfeszíti az alaptörvény által meghatározott kereteket, és kiüresedik az államháztartás törvényhozási ellenőrzésének joga. Az eljárás központi kérdése így végeredményben az, hogy össze lehet-e egyeztetni a német alkotmánnyal a Merkel-kormány válságkezelő stratégiáját, amely szerint az uniós integráció mélyítésével lehet legyőzni az euróövezeti államadósság-válságot.

Szakértők szerint az alkotmánybíróság valamilyen "eddig, és ne tovább" típusú ítéletet hoz, vagyis jelzi, hogy az alaptörvény értelmében a szuverenitás további elemeiről nem lehet lemondani, és Németország az ESM-ről szóló szerződésben foglaltakon túl már nem vállalhat további anyagi felelősséget más országokért. Az is előfordulhat, hogy a karlsruhei testület megsemmisíti a törvényeket. Ebben az esetben elképzelhető, hogy Németországban új alkotmánnyal váltják fel az 1949-es az alaptörvényt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG