Tavaly decemberben a nyers adat szerint 4,7, naptárhatástól megtisztítva 5,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalma – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 10,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,1 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene.
A Nemzetgazdasági Minisztérium felelős helyettes államtitkára elmondta: immár 54 hónapja folyamatos emelkedést mutat a kiskereskedelmi forgalom. Hozzátette: a kiskereskedelem tavaly novemberben és decemberben is elég jól teljesített, ezt mutatja például, hogy a nem élelmiszer jellegű áruk kereskedelme mindkét hónapban több mint 10 százalékkal bővült.
Pomázi Gyula szerint a forgalom növekedését a kormány és a szociális partnerek 2016 novemberében kötött hat éves bérmegállapodása segíti, amely keretében idén a minimálbér 8, a szakmunkás garantált bérminimum 12 százalékkal emelkedik. Hozzátette: a bérek emelkedésének következtében arra számítanak, hogy a lakosság idén megvalósítja az eddig elhalasztott beruházásait, példaként a bútorokat, a számítástechnikai eszközöket és háztartási gépeket említette.
Sok területen jön még növekedés
A Takarékbank elemzője szerint ez lassulás a novemberi 6,7 százalékhoz képest. Suppan Gergely elmondta: a tavalyi 10 százalék feletti reálbér növekedés, a tavaly decemberben 17 éves csúcsra ugró fogyasztói bizalom és a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom 6 százalék körüli bővülési üteme.
2017-ben így összességében 4,8 százalékos növekedést idén 5 százalékhoz közeli növekedés követhet, amit támogat az idén folytatódó, várhatóan 6 százalék feletti reálbér növekedés. A szakértő szerint kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén várható átadási hulláma is. A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat: a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani.
A szakértő hozzátette: a várakozásokkal összhangban a tavalyi utolsó negyedévben gyorsulhatott a GDP bővülés, így a tavalyi évre továbbra is 4 százalékos GDP növekedésre számítunk. 2010 átlagához képest 25,2 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom.
Nincs megállás: 15 éve láttunk ilyet utoljára a magyar gazdaságban Decemberben újabb történelmi csúcsára került a GKI konjunktúraindexe. A gazdaságkutató által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint ez az üzleti várakozások még soha nem voltak ilyen kedvezőek, a fogyasztóiak pedig csak 2002-ben, a Medgyessy-kormány 100 napos programjának néhány hónapjában voltak ennél jobbak. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |