Erről az indonéziai fővárosban, Jakartában tartott tanácskozásukon döntöttek az országcsoport tárcavezetői. Retno Marsudi indonéziai külügyminiszter ezzel összefüggésben közölte, hogy a szervezet soros elnöki tisztségét betöltő Indonézia kész házigazdaként szolgálni a tárgyalásoknak, amelyek idei első fordulóját márciusban tartják meg. Hangsúlyozta: az ASEAN-tagok elkötelezettek, hogy az egyeztetéseket a lehető leghamarabb megtartsák, és meg tudjanak állapodni Pekinggel a konfliktusokat megelőzni hivatott viselkedési kódexben, amelyről már évek óta egyeztetnek.
Az évente sokmilliárd dollár értékű áruforgalmat bonyolító, energiaforrásokban és halban gazdag, stratégiai fontosságú Dél-Kínai-tengert Peking szinte egészében magának követeli, de az ASEAN-tag Fülöp-szigetek, Vietnam, Malajzia és Brunei is igényt tart bizonyos területekre.
Kína ebben a kérdésben korábban azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy egy alapvetően ázsiai vitába akar beleavatkozni. Washington ugyanis hadihajókat és repülőket küldött a térségbe a szabad hajózás biztosítására hivatkozással, miután Kína elkezdett mesterséges szigeteket és azokon katonai infrastruktúrát építeni a tengerben.
Az ASEAN-tag Indonézia eredetileg nem vitatta Kína igényeit, csak azt követően jelezte fenntartásait, hogy Peking magának követelte az Indonézia kizárólagos gazdasági övezetéhez tartozó térséget is a Natuna-szigetektől északra.