
Az elsősorban a fiatal szavazók támogatásának megnyerésére törekvő Obama és az idősebb választók, valamint a nők voksaira pályázó volt First Lady legközelebbi nagy összecsapása jövő héten kedden, New Hampshire-ben lesz, ahol a két politikus népszerűsége megközelítőleg azonos.
A CNN értékelése szerint Obama drámai győzelmet szerzett, nagyot lépett abba az irányba, hogy történelmet írjon. Elemzők szerint a több mint 50 éve nem tapasztalt nyitottságú versengésben ha Obama megnyeri a jövő heti New Hampshire-i előválasztásokat is, akkor nagy eséllyel haladhat tovább a következő nagy megméretés, Dél-Karolina felé, ahol a szavazók több mint fele afro-amerikai.
Mike Huckabee meggyőző többséggel szerezte meg az első helyet Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó előtt. A baptista lelkész aznap úgy nyilatkozott, hogy "Iowában az üzenet számít, nem lehet szavazatokat vásárolni". Mint a CNN felhívta a figyelmet, Huckabee könnyedén túlszárnyalta gazdag üzletember vetélytársát, Romney-t, aki nála nagyságrendekkel több pénzt költött kampányára.
Huckabee további sorsa kétséges, mert iowai sikerében minden bizonnyal döntő szerepük volt a nagy súllyal bíró evangelikus, vallásos konzervatív szavazóknak, akiknek New Hampshire-ben már kisebb a lakosságon belüli aránya. Utóbbi államban Huckabee-t népszerűségben megelőzi Romney és John McCain arizonai szenátor.
A Fox News hírcsatorna közlése szerint a demokrata voksok 95 százalékos feldolgozottsága mellett Obama 37, Clinton és John Edwards volt észak-karolinai szenátor 30-30 százalékot kapott. A republikánus eredmény 76 százalékos feldolgozottság mellett: Huckabee 34 százalék, Romney 25 százalék és McCain, valamint Fred Thompson volt tennessee-i szenátor 13-13 százalék.
Az elnökjelölt-aspiránsok versengése évtizedek óta nem volt olyan nyitott, mint most, mivel sem a hivatalban levő elnök, sem az alelnök nem indul a posztért. Az utóbbi hetek felmérései szerint a demokraták és a republikánusok között sincs favorit, a legnépszerűbb politikusok szinte fej-fej mellett haladnak.
Kampány az utolsó leheletig - mégis sok a bizonytalan
Bush neve szitokszó lett a kampányban
Szeszélyes évszak az amerikai elnökválasztáson
MTI