Az intézményes megtakarítások teljes állománya 2009. június végén 6,9 ezer milliárd forintot tett ki piaci értéken az információt szolgáltató vagyonkezelők és a Bamosz saját adatai alapján. Az intézményes befektetésből a Bamosz tagjai által kezelt befektetési alapok összesített nettó eszközértéke 2,5 ezer milliárd forintot, míg a Regiszter jelentésben szereplő vagyonkezelt vagyon 4,4 ezer milliárd forintot tett ki.
A vagyon legnagyobb hányadát, 2,6 ezer milliárd forintot a pénztárak (elsősorban nyugdíjpénztárak) számára kezelték, ami a teljes összeg 58 %-át teszi ki. A PSZÁF utoljára elérhető, 2009. március végi adatai alapján a Bamosz Regiszterben szereplő pénztári vagyonkezelés az összes pénztári vagyon több mint 89 %-át tette ki.
„A pénztárak vagyona 14,5 %-kal nőtt ez év második negyedében, ami azt mutatja, hogy jelentős, 100 milliárd forint körüli friss tőke érkezhetett a pénztárakba”− hangsúlyozta Temmel András a Bamosz főtitkára. Hozzátette: „Az elmúlt öt évben, az utóbbi év válság generálta veszteségeivel együtt is, a pénztárak 4,5 – 5,5 %-os pozitív éves hozamot érhettek el.” A második negyedévben mind a hazai állampapírok, mind a részvények hozama kiugró volt. A piaci mozgások eredményeképpen a pénztári vagyonkezelt vagyonok piaci értéke 9-10 % körüli mértékben bővülhetett.
Az utóbbi évek egyik meghatározó trendje a külföldi részvények arányának fokozatos növekedése, a pénztáraknál, míg a hazai részvények aránya tendenciaszerűen emelkedett ugyan, de ebbe kisebb visszaesések is belefértek. A tendencia a 2008-as év nagy részvénypiaci visszaesése miatt megtorpant, és 2009. második negyedévében ismét mind a hazai, mind a külföldi részvények aránya mérséklődött. Az összesített részvényarány a pénztáraknál így 29,8 %-ra csökkent. Az év második negyedévében megint emelkedett a hazai diszkont kincstárjegyek aránya, míg az államkötvényeké ismét jelentősen csökkent, együttesen viszont a pénztári portfoliók 54 %-át jelentik.
A vagyonkezelés másik nagy területe a biztosítók részére végzett vagyonkezelés, a kezelt vagyon 34,1 %-a biztosítói vagyon. A PSZÁF 2009. március végi adatai alapján a biztosítók vagyonának 64 %-át kezelték a Bamosz Regiszterbe adatot szolgáltató vagyonkezelők. A biztosítói vagyonok kisebb részét a unit-linked termékek teszik ki – az adatszolgáltatók összesített adatai alapján 510 milliárd forint –, míg a nagyobb részt az egyéb biztosítói vagyonok (pl. a biztosítási tartalékok) jelentik, 2009 második negyedév végén ez 999 milliárd forintot tett ki.
Csúcson a cukor ára - elemzés
Tovább csoroghat lefelé a kukorica ára
Nem árt vigyázni a magyar arannyal!
Lefelé vezet a búza útja - elemzés
Ingatlanpiac: a Birodalom hamarosan visszavág?
Privátbankár