Teasdale Harold, a Symantec képviselet területi vezetője a felmérésről elmondta, hogy az informatikai bűnözők körében a legkeresettebb termék a hitelkártya-információ, a második helyen pedig a bankszámla-adatok állnak. Az adatokat a Symantec védelemtechnikai és reagáló szervezete (Security Technology and Response - STAR) gyűjtötte be a feketegazdaság szervereiről 2007. július 1. és 2008. június 30. között.
A felmérés szerint a feketegazdaságban a leggyakrabban, több mint 30 százalékban hitelkártya-információkat hirdetnek, s bár a lopott hitelkártyaszám nem kerül sokba - 10 cent és 25 dollár között mozog az ára - a meghirdetett kártyák hitelkeretének átlaga már négyezer dollár fölötti.
A Symantec szerint a hitelkártya-információk népszerűségének valószínűleg az az oka, hogy ezeket az adatokat több csatornán is be lehet szerezni, és több módon is lehet csalásra használni. A hitelkártyákkal egyszerűen lehet vásárolni a neten, miközben a kereskedők vagy a hitelt nyújtók csak nehezen és lassan tudják felismerni és megfelelően kezelni a csalárd ügyleteket. Gyakran csak az után tudnak lépni, hogy az ügylet lezárult és az áru már a csalóhoz került. A hitelkártya-információkat gyakran nagy tételben, árengedménnyel, vagy nagyobb vásárlásnál ingyenes ajándékszámokkal értékesítik.
A területi vezető elmondta azt is, hogy a fekete gazdaságban a második leggyakrabban hirdetett áru- és szolgáltatáskategória 20 százalékos részesedéssel a bankszámláké, s a lopott bankszámla-információkat tíz és ezer dollár között értékesítik. A meghirdetett lopott bankszámlák egyenlegének átlaga közel negyvenezer dollár volt.
A hitelkártyánál is többet ér a játék a csalóknak |
A Symantec a vizsgált időszakban mintegy 70 ezer aktív hirdetőt és több mint 44 millió elküldött üzenetet számolt össze az online csalók fórumain. A legaktívabb hirdető a felmérés ideje alatt 6,4 millió dollár értékű készletet próbált meg eladni a Symantec jelentése szerint.
A feketegazdaságot a legkülönbözőbb földrajzi helyekről működtetik és a magánemberek laza csoportosulásától kezdve a szervezett csoportokig nagyon sokan foglalkoznak vele. A beszámoló időszakában Észak-Amerikában volt a legtöbb csalást támogató szerver - 45 százalék -, míg az ilyen gépek 38 százaléka az európai, közel-keleti és afrikai régióban, 12 százaléka az ázsiai-csendes-óceáni térségben, 5 százaléka pedig Latin-Amerikában működött. A feketegazdaságban használt szerverek földrajzi helye állandóan változik, így próbálják elkerülni, hogy leleplezzék őket.
A spammelőknél is Obama végzett az élen
Tudtunk nélkül fertőzzük az ismerőseinket
Szemétség: hitelajánlattal verik át az óvatlanokat
Mobil-veszély: nem félünk, pedig kéne
A kiberbűnözők is szenvednek a válságtól
Tízből nyolc e-mail kapásból mehet a szemétbe
Tűzfal nélkül minden adatunkat el tudják lopni
MTI