.jpg)
Beszélt arról is, hogy az MDF-nek sikerült az öröklési illeték részleges eltörlését elfogadtatnia az Országgyűléssel. Kiemelte: Magyarország az EU-ban csak akkor számíthat sikerre, ha a nemzeti törekvései belpolitikai konszenzuson alapulnak.
Az MDF frakcióvezetője a következő évre a politikusoknak kellő bölcsességet és illő alázatot kívánt, hogy a vállalt feladataikat a nemzet érdekében a legnagyobb hatékonysággal tudják elvégezni.
Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője azt emelte ki, hogy 2008-ban az ország nem került közelebb Európához, hanem inkább távolodott a piacgazdaságtól. Mint mondta, Magyarország a 2008-as évet úgy végzi, hogy a reformok elmaradásának súlyos következményével kell szembenéznie. Hozzátette: a demokráciát akkor érezhetjük stabilnak, ha tudjuk, hogy a holnap jobb lesz, mint a ma. A rendszerváltás óta 2008 volt Magyarország egyik legkevésbé sikeres éve - jelentette ki. A liberális frakcióvezető úgy fogalmazott: rosszabbul állunk, mint egy éve, ez az ellenzék és a kormány közös kudarca. Kóka János azt javasolta, hogy 2009-ben kezdjenek neki újra a reformoknak.
Navracsics Tibor (Fidesz) úgy fogalmazott: az országnak nincs szüksége Gyurcsány Ferencre, mint miniszterelnökre. Szóvá tette, hogy a kormányfő az őszi ülésszak utolsó ülésén nem szólalt fel napirend előtt. Kiemelte, hogy az elmúlt négy év alatt folyamatosan csökkent a gazdasági növekedés.
Az ellenzéki frakcióvezető szerint a válság első szele akkor érte el az országot, mikor egy belső puccs következtében Medgyessy Pétert megbuktatták és 2004 őszén Gyurcsány Ferenc lett a miniszterelnök. Szólt arról, hogy a KSH adatai szerint 2008 augusztusa és októbere között 328 ezer munkanélküli volt az országban, 17 ezerrel több mint egy évvel ezelőtt. Hozzátette: nő az államadósság, a kis- és középvállalkozások pedig az életükért küzdenek.
Medgyasszay László (KDNP) a bábolnai nemzeti ménesbirtok sorsáról beszélt. A ménes, a gazdaság a csőd szélére sodródott - jegyezte meg. Elmondta, hogy a baj ott kezdődött, mikor az április elsejétől kényszerhasznosításba adott 11 ezer hektár megműveléséhez juttatott 800 millió forint tulajdonosi kölcsönből 360 millió forintot át kellett adni a gazdaság felszámolójának. Kiemelte: a ménesbirtok csődközeli állapotát a külső beszállító cégekkel szembeni tartozások okozzák.
Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára reagálásában azt mondta, a kormány minden lehetséges eszközt igénybe vett annak érdekében, hogy a ménesbirtok működését konszolidálja és fenntartsa.
Az SZDSZ megszavazza a költségvetést
Fodor nélkül nem volt gondja Kókának
A Fidesz a bankmentő csomag mellé állt
Hétfőn átmehet a Házon a válságbüdzsé
MTI