1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaságot 2008 második felében a globális recesszió a padlóra küldte. Az év utolsó negyedévében már egy nagyon csúnya recesszióról szólnak a statisztikák, kétszámjegyű visszaeséssel mind a kivitel, mind az ipari termelés esetében. Márpedig éppen ezek voltak a megelőző időszak húzóerői. Raiffeisen-elemzés
A korábban is rendkívül gyenge teljesítményt produkáló magyar gazdaságot 2008 második felében a globális recesszió a padlóra küldte. Az év utolsó negyedévében már egy nagyon csúnya recesszióról szólnak a statisztikák, kétszámjegyű visszaeséssel mind a kivitel, mind az ipari termelés esetében. Márpedig éppen ezek voltak a megelőző időszak húzóerői - olvasható a Raiffeisen "Kitekintés - 2009" című elemzésében.

A 2008-as év nem pusztán a gazdasági válság elmélyüléséről szólt. A meglepően súlyos globális pénzügyi krízis fájdalmasan nagy ütést mért Magyarországra. Az állampapírpiac totális kiszáradása, a rendkívüli kamatemelés és a 20 milliárd eurós IMF hitelkeret olyan mérföldkövek, melyek senkinek az útvonaltervében nem szerepelhettek eredetileg. 2008 őszén eljutottunk oda, ahol 14 évvel korában tartott a magyar gazdaság: akkor a mexikói válságot követően mutogattak Magyarországra, mint a következő eldőlő dominókockára, most pedig Izland bedőlése nyomán kerültünk mi a potenciális soron következő áldozat pozíciójába. Mindazonáltal az IMF hitel révén elkerülhetővé vált az ország fizetésképtelensége és a devizaválság.

Mit hozhat az idei év? Ez nagy részben nem rajtunk múlik, hanem azon, hogy meddig tart és milyen mélységű lesz a globális gazdasági és pénzügyi válság. Az ma egyértelműnek tűnik, hogy az év első fele a válság további mélyüléséről fog szólni. Ez pedig azt jelenti, hogy további üzemeket kell bezárni Magyarországon is, még jobban csökken az ipar teljesítménye, még kevesebbet tudunk exportálni. A hazai kereslet hiánya mellett a kivitel ilyetén súlyos visszaesése pedig az első félévben akár 3-5%-os GDP visszaesést is okozhat.

Amennyiben a világgazdaság gyorsan kilábal a recesszióból (tehát az USA gazdasága már a második félévben növekedési pályára tud állni, majd egy fél év ráhagyással az euró-zóna országai is követni tudják őt), akkor 2009-ben a gazdasági visszaesés 2-3% közötti lesz Magyarországon. Ennél kedvezőtlenebb forgatókönyv mellett 4-5%-os GDP csökkenés sem zárható ki.

Hazai pénz- és kötvény-piacok: a remény hal meg utoljára

Eddig még nem látott csapongások jellemezték a tavalyi évet, akár a forintpiacot, akár a pénz- vagy kötvénypiacot tekintjük. Az állampapírok piacán igen súlyos zavarok következtek be, olyannyira súlyosak, hogy megfelelő kereslet hiányában az év utolsó hónapjaiban, illetve az idei év első negyedévében nem is kerül sor kötvénykibocsátásra.

A forint történelmének legszélsőségesebb értékeit érte el az euróval szemben. Az év első felében még a magas infláció miatt aggódott a jegybank, emiatt került sor az első 100 bázispontos kamatemelésre (három lépésben március és május között), 7,5%-ról 8,5%-ra. Majd a megroggyanó piacok és a pánik terjedése okozta a következő 300 bázispontos rendkívüli emelést, amelytől a piaci stabilizáció gyors bekövetkezte miatt gyors ütemben igyekezett megszabadulni az MNB.

A forint árfolyamára az év első felében 265, a második felében 260 körüli a Raiffeisen elemzőinek várakozása.

A válság miatt felgyorsulhat az euró bevezetésének a folyamata. A recesszió mellékterméke az alacsony infláció, miközben az IMF hitel feltétele a tovább csökkenő államháztartási hiány. Hipp-hopp ott találhatjuk tehát magunkat, hogy teljesíteni tudjuk az euró bevezetési kritériumok zömét. Ezt pedig célszerű volna kihasználni, és amilyen gyorsan lehet csatlakozni az euró-övezethez. Optimális esetben ez 2010-es ERM-II tagságot, és akár 2012-es euró bevezetést jelenthet. Márpedig ennek a felismerése komoly ralit hozhat az állampapírok piacán.

Az alacsony infláció (valamint a globális kamatcsökkentések miatt) a jegybank bátran vághatja a kamatot: március végére 8%-os, az év végére 6%-os alapkamatot várunk.

Állampapírpiaci kitekintés

A 2008-as év második felében a gazdasági válság teljes begyűrűzése nagyon komoly működési zavarokat okozott a hazai kötvénypiacon. 2009-ben volatilis kereskedésre számítunk az év első félévében további lassulással és a válság súlyosbodásával. Az első félévben a jegybank további alacsony mértékű kamatcsökkentéseit fenntarthatónak gondoljuk. Az év második félévét alapvetően az amerikai és európai és egyben a hazai gazdaságélénkítő intézkedések sikeressége befolyásolja majd.

Külföldi devizapiacok

A 2008-as évben kiemelt szerepe volt a devizaárfolyamok változásának. Egyrészt azért, mert történelmi árfolyamcsúcsokat (illetve mélypontokat) láthattunk. Másrészt pedig az egyes fizetőeszközök az adott ország/térség ”lázmérőjeként” funkcionáltak, azaz gazdasági állapotukról és megítélésükről számoltak be.

2008 nyarán történelmi csúcsra erősödött az euró a dollárral szemben. Az EUR/USD emelkedő trendje nyár közepén fordult, amikor az euró-zóna gazdasági lassulásával párhuzamosan az EKB kamatcsökkentésével kapcsolatos várakozások felerősödtek. A kockázati étvágy csökkenése nyomán a befektetett tőke jelentős része a biztonságosnak ítélt amerikai államkötvényekbe áramlott, ami szintén erősítette a dollárt az ősz folyamán.

Jelenleg a kamatvárakozások alakulása van a legnagyobb hatással az EUR/USD-re. Az év közepére 1,25%-ig csökkenő EKB alapkamatra számítunk, ennek megfelelően az euró gyengülése tovább folytatódhat az első negyedévben (márciusi célárfolyamunk 1,3). Ezt követően a FED ”mennyiségi lazító” politikájának életbe lépésével – ami a dollár-kínálat jelentős emelkedését eredményezi - a dollár gyengülését valószínűsítjük.

A svájci frank és a japán jen 2008 közepén még gyengélkedett (utóbbi történelmi mélységbe gyengülve) az euróval szemben, az év második fele azonban már mindkét carry-deviza esetében a felértékelődésről szólt. 2009 elején – az EKB alapkamatának további csökkenésével – erős frank és jen árfolyamra számítunk. A kockázatkerülő hangulatból és a részvénypiacok gyengélkedéséből a svájci és a japán fizetőeszköz is profitálhat, a frank esetében pedig a ”menekülő valuta” szerep továbbra is érvényesülhet. A gazdaság talpraállásának első jelei nyomán élénkülő kockázati étvágy várakozásunk szerint az év végéig már az euró erősödését hozza a frankkal és a jennel szemben.

Az ingatlanpiac összeomlása és a pénzügyi válság az angol fontot is rekord mélységbe taszította, miután az Angol Jegybank összesen 400 bázisponttal csökkentette (5,5%-ról 1,5%-ra) irányadó kamatát. Nagy-Britannia a második világháború óta a legmélyebb recesszióba süllyedt, ezért várakozásunk szerint idén itt is ”zéró kamatpolitika” léphet életbe, amelynek hatására az angol font egyenértékűvé gyengülhet az euróval szemben.

Várható főbb részvénypiaci mozgások

Nehéz elképzelni, hogy a tavalyi évnél rosszabb évvel szembesüljünk a világ részvénypiacain, és erre nem is számítunk. Azonban sok tekintetben továbbra is 2008-at írunk a piacokon: az év végi folyamatok az évszámfordulattal nem szűntek meg. Rögtön az év első heteiben szembesülünk majd a drasztikusan lecsökkent negyedik negyedéves vállalati eredményekkel. Nagy valószínűséggel a tavalyi év nagy vesztesei – a bankok – az idei évet sem fogják megúszni, újabb tőkebevonásra lehet szükség az év folyamán a lyukas mérlegek betömésére. Ezt követően kerülnek majd napvilágra a 2008-as év utolsó negyedévének gazdasági teljesítményei.

Ebben a környezetben került beiktatásra az Egyesült Államok negyvennegyedik elnöke, Barack Obama, aki egy recessziós gazdaságot, növekvő munkanélküliséget, zuhanó lakáspiacot, rekord költségvetési hiányt és romló vállalati környezetet örököl elődjétől. Az új elnök tervei között az 1000 milliárd dollárra ugró költségvetési hiánnyal nem törődve jelentős kormányzati beruházások és adócsökkentések szerepelnek. A FED kamatot már nem tud tovább csökkenteni a 0-0,25% sávra korlátozott alapkamat esetében, ezért a mennyiségi lazítás eszköztárát tervezi bevetni Ben Bernanke. Kérdéses, hogy a világban eddig csak Japánban követett monetáris politika milyen fogadtatásra kerül a világ legnagyobb gazdaságában.

2009-ben továbbra is egy széles sávban történő kereskedésre számítunk, ami például az S&P 500-as részvényindex esetében az 1100-750-es sávot jelentheti. Többnyire a gazdaság erősödése előtt 4-6 hónappal a részvénypiac elkezd magához térni, de mivel nem tipikus recesszióban vagyunk könnyen tévesnek bizonyulhat ez a meglátás. Nagy a valószínűsége, hogy a korábbi mélypontok visszatesztelése nélkül nem lesz esély fenntartható, megalapozott tartós emelkedésre, trendfordulóra. A medvepiac sajátossága, hogy több, akár több mint 20%-os ralit foglal magában. Az év végén is egy ilyet láthattunk, amikor a novemberi mélypontokról emelkedtek az indexek.

Forrás: Raiffeisen: Kitekintés - 2009

Hogyan éli túl az évet a magyar tőzsde?
Akárhonnan nézzük, Magyarország lúzerország?
Amerikának tetszik az új elnök
Áldozatot is hoznánk, csak legyen végre jobb
Ez első globális válságunk és egymásnak esünk?
Kábitószerpénzekből mentettek meg bankokat?
Recesszióban a britek: egyedül már nem megy
Hova tűnt a bankok pénze? Nálunk van
Bokros kimondta, amit senki sem mer
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG