25 bázispontot vágott a Bank of England
A döntés megfelel a szakértők várakozásának. Az elemzők nem zárják ki, hogy a BoE a következő két-három hónapon belül újabb 25 bázispontos kamatmérséklést hajt végre. A Cityben ütemes további monetáris enyhítést várnak az idén a brit jegybanktól.
A döntés bejelentése után elhangzott első elemzések szerint az nem valószínű, hogy a Bank of England - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja, amely előzőleg decemberben hajtott végre a csütörtökihez hasonló mértékű enyhítést - minden hónapban kamatcsökkentést hajt végre a következő időszakban.
A BNP Paribas befektetési csoport londoni szakelemzője szerint ugyanakkor várható, hogy a brit jegybanki alapkamat az év közepéig 4,75 százalékra csökken, sőt ha a globális gazdasági klíma és főleg a hazai ingatlanpiaci helyzet számottevően tovább romlik, az év végére 4 százalékig is süllyedhet.
Nagy-Britanniában, ahol tízmillióknak van jelentős jelzálog-kötelezettséggel terhelt saját lakóingatlana, máris megrendülni látszik az ingatlanpiac. A City szerint már az idén meredek ingatlanár-deflációt okoz a hitelpiac bedugulása a brit lakáspiacon, miután az árak a korábbi években az inflációt többszörösen meghaladó ütemekben emelkedtek.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző intézet, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) negyedévente kiadott lakóingatlan-prognózisainak idei első összeállítása szerint az átlagos lakásár az idén 11 ezer fonttal (csaknem 4 millió forinttal), a 2007 harmadik negyedévében elért 198 900 fontos (69,6 millió forint) csúcsról 187 900 fontra (65,7 millió forint) zuhan Nagy-Britanniában.
A cég az idei naptári évben, januártól decemberig számolva, országos és éves átlagban 2,5 százalékos lakóingatlan-árcsökkenést vár; ha a prognózis beválik, ez lesz az első deflációs év a brit lakáspiacon 1995 óta.
A ház 2008-ban a reálgazdaság hirtelen megtorpanására is számít: becslése szerint a brit GDP-érték bővülési üteme a tavalyról becsült 3,1 százalékról 2008-ban 1,8 százalékra csökken. A CEBR alapeseti forgatókönyve mindezek alapján az, hogy a brit jegybank az idén összesen négy kamatcsökkentést hajt végre - ebből a csütörtöki volt az első -, és a ciklus végén alapkamata 4,50 százalék lesz.
Más citybeli elemzők - jóllehet olyan válságot nem jósolnak Nagy-Britanniában, amely veszélyeztetné a gazdasági stabilitást - nem zárják ki az idei brit recessziót.
A Morgan Stanley befektetési csoport szakértője például nemrég a Financial Timesnak azt mondta: "35 százalék körüli" esélyt lát arra, hogy a brit gazdaság az idén "enyhe technikai recessziót" él át.
A Bank of Englandnek ugyanakkor kényes egyensúlyt kell tartania: a kormány előírása értelmében 2 százalékos 12 havi inflációs rátát kell folyamatosan célnak tekintenie.
Tavaly decemberben 2,1 százalék volt az éves fogyasztóiár-infláció Nagy-Britanniában, de a korábbi hónapokban előfordultak 3 százalékot meghaladó éves ütemek is, először azóta, hogy a brit kormány 1997-ben saját hatásköréből a jegybankra ruházta át a kamatszint meghatározásának jogkörét és az inflációkövetést szabta meg a Bank of England fő feladatául.
Nem enyhült az inflációs nyomás az eurózónában
100 bázisponttal emelt a román jegybank
Hidegen hagyta a piacokat a kamatvágás (hanganyag)
MTI