.jpg)
A globális kockázatvállalási hajlandóság az elmúlt hónapokban folyamatosan és jelentősen emelkedett, ami a hazai pénzügyi eszközöktől elvárt hozamok csökkenéséhez vezetett. A magyar gazdaság azonban továbbra is sérülékeny, ami a monetáris politika vitelében fokozott körültekintést indokol.
A testület értékelése szerint a magyar gazdaság 2010 közepén állhat ismét növekedési pályára. Az infláció az adóemelések miatt átmenetileg meghaladja ugyan a 3 százalékon rögzített középtávú inflációs célt, de 2010 második felében már számottevően elmaradhat attól. Az elmúlt hónapokban a kedvezőbb világgazdasági kilátásokkal összhangban fokozatosan javult a nemzetközi pénzpiaci környezet, a folyamat fennmaradása azonban továbbra is kérdéses.
Legutóbb a testület szeptember 28-án csökkentette 50 bázisponttal 7,5 százalékra a jegybanki alapkamatot. Akkor a monetáris testület nagy többséggel, 8:1 arányban szavazott a fél százalékpontos lazítás mellett, egy tag 75 bázispontos csökkentést javasolt.
A Reuters elmúlt héten kiadott elemzése szerint a megkérdezett elemzők nagy többséggel fél százalékpontos lazításra számítottak. A megkérdezett 25 elemzőből csak ketten vártak ennél kisebb lazítást, vagy tartást.
Az alapkamat alakulása 2006. júniustól |
Simor: szükséges a további kamatcsökkentés
A monetáris tanács kis többséggel döntött az 50 bázispontos kamatcsökkentésről, volt javaslat 75 bázispontos és 100 bázispontos kamatcsökkentésre is - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Mivel megnövekedett annak valószínűsége, hogy az infláció középtávon jelentősen elmarad a 3 százalékos inflációs céltól, a monetáris tanács úgy látja, hogy inflációs szempontból nemcsak lehetséges, de szükséges is további kamatcsökkentés - tette hozzá.
A jegybankelnök hozzátette: "a monetáris tanácsnak nem célja a 3 százalékos cél alullövése, mint ahogy felüllövése sem". A monetáris tanácsnak nincs hosszú távra elhatározott kamatpályája, így az elemzők által megnevezett kamatszint 5,5 százalékos alsó határáról nincs véleménye - felelte egy kérdésre Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
A forintot a zloty jobban érdekelte
A forint erősödött kissé a jegybanki kamatvágással egy időben, de ez a kereskedők szerint a várnál jobbnak bizonyult lengyel szeptemberi ipari termelési adat hatására történt, az erősödő zlotyt követve. Az eurót 266,26 forinton jegyezték 14 óra után, szemben az előtte tartott 266,60 forint körüli árfolyammal.
Ma csak a kamatvágás gyengítheti a forintot
MNB alapkamat: feles után ma hetes?
Szeptemberi infláció: 4,9 és 5,3 között bármennyi
MTI, Privátbankár