4 százalékos fizetésemelés - reálisan ennyi a plusz
2010 első öt hónapjában a bruttó átlagkeresetek 3,4, a nettó átlagkeresetek 10%-kal haladták meg az egy évvel korábbit
A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél a KSH adatai szerint a bruttó átlagkeresetek 2010 első öt hónapjában 3,4%-kal, a nettó átlagkeresetek 10,0%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. A reálkereset (a fogyasztóiár-index 5,8%-os növekedése mellett) döntően a személyi jövedelemadó szabályok változásának, valamint a költségvetési intézményeknél foglalkoztatottak 2010. évi eseti kereset-kiegészítése januári és márciusi kifizetésének köszönhetően 4,0%-kal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A versenyszférában 3,9%-kal, a költségvetési szférában 4,3%-kal nőtt a reálkereset.
Az alkalmazásban állók létszáma 2010. január–májusban átlagosan 2 millió 658 ezer volt. 2010 január–májusban a költségvetési szférában 764 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 794 ezren dolgoztak. Ez a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszámának 0,3%-os csökkenését jelentette. A költségvetési szférában a közfoglalkoztatás bővülése miatt 5,6%-kal nőtt a létszám, e nélkül számolva 0,1%-os a csökkenés. A versenyszférában 3,3%-kal dolgoztak kevesebben, mint az előző év azonos időszakában.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 204 300 Ft volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 205 300 Ft-ot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 205 400 Ft-ot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 3,4%-kal haladták meg az előző évit. A versenyszférában 4,7%-kal, a költségvetés területén pedig 0,6%-kal nőttek az átlagkeresetek az előző év azonos időszakához képest.
Az év első négy hónapban a reálkereset 4,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest a KSH korábban közzétett adatai szerint.
A legjobban fizető gazdasági ág a pénzügyi, biztonsági tevékenység volt (444 800 Ft), ezt követte az információ és kommunikáció (376 900 Ft) és a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás (348 400 Ft). Átlag alatt kerestek a foglalkoztatottak a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásban (124 800 Ft), valamint a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászatban (137 000 Ft).
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 133 500 Ft (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 96 600 Ft, a szellemi foglalkozásúaké 171 800 Ft) volt. A nettó kereset így átlagosan 10,0%-kal volt magasabb az előző évinél. A versenyszférában 9,9%-os, a költségvetési szervezeteknél pedig 10,3%-os növekedés jelentkezett.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár