65-ben gondolkoznak: indulna a román nyugdíjreform
A férfiak és a nők nyugdíjkorhatárának egységesítését is tartalmazza a román kormány által jegyzett törvénytervezet
A férfiak és a nők nyugdíjkorhatárának egységesítését is tartalmazza az a törvénytervezet, amelyet a román kormány terjeszt a parlament elé.
Emil Boc román miniszterelnök kedden jelentette be, hogy a parlament elé terjeszti gyorsított eljárással a romániai nyugdíjrendszert új alapokra helyező tervezetet. Ennek egyik alapelve azt a célt tűzi ki, hogy jelentősen csökkenjenek a nyugdíjak közötti különbségek. Jelenleg ugyanis egyeseknek 350 ezer lejt (8300 eurót), másoknak pedig csak 350 lejt (83 eurót) visz havonta a postás.
A múlt heti kormányválság után felállt kisebbségi Boc-kormány talpa alatt meglehetősen ingatag a talaj a romániai belpolitikai válság miatt, ezért nehéz megjósolni, hogy mi lesz a tervezet sorsa. Viszont tény: Románia megígérte a Nemzetközi Valutaalapnak, hogy már az idén elfogadja az új nyugdíjtörvényt, amit 2010-től kellene alkalmazni.
A jogszabály-tervezet tartalmazza a kormány egyik legfőbb ígéretét is, miszerint változtatnak a nyugdíjak kiszámítási módján, így a járandóság emelését nem a bruttó átlagfizetéshez viszonyítják, hanem csak az évi inflációval igazítják ki. A tervezet a nyugdíjkorhatár fokozatos emeléséről is rendelkezik. Így 2014-ig a nők esetében 60 évre, férfiaknál pedig 65 évre növelik a korhatárt, 2030-ban pedig férfiak és nők egyaránt csak 65 évesen mehetnek nyugdíjba, ha a teljes értékű szolgálati idő utáni járandóságra tartanak igényt.
A kormányfő szerint azért van szükség az új jogszabályra, mert 2009-ben a központi költségvetésből már 1,5 milliárd eurót - a nyugdíjkiadások 15 százalékát - kellett átutalni a nyugdíjrendszerbe, hogy az ne omoljon össze.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár