A kormányfő kifejtette: a mostani, 1345 milliárdos csökkentés azt jelenti, hogy az államadósság, amely ma az éves nemzeti össztermék 81 százalékán áll, egy lépésben 77 százalékra csökken. A kormányfő szerint ez világrekordnak számít. Orbán emlékeztetett, a magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakításakor vállalták, hogy az abból származó forrásokat az államadósság csökkentésére fordítják. Ennek első lépése, amit most megteszünk - mondta. A miniszterelnök a mai kormányülés után kiadott sajtónyilatkozatában hasonlóan nyilatkozott.
Orbán Viktor miniszterelnök a lépésről először múlt héten beszélt Belgrádban azt követően, hogy találkozott Mirko Cvetkovic szerb kormányfővel. Akkor kijelentette: a magyar felfogás szerint az államadósság nem probléma, hanem ellenség, Magyarország minden rendelkezésre álló pénzt az államadósság csökkentésére fordít.
Orbán a legnagyobb példányszámú osztrák újságnak, a Kronen Zeitung című bulvárlapnak adott korábbi interjúban is azt hangsúlyozta, az államadósságot ellenségnek kell tekinteni. A miniszterelnök az interjúban kijelentette: örömmel tölti el, hogy míg egy éve Magyarországot még Görögország előtt emlegették a válsággal összefüggésben, de ma már nem "válságtéma" az ország.
Az adósság elleni harc jegyében Rédly Elemér győri katolikus plébános kezdeményezésére egy Összefogás az Államadósság Ellen Alap is létrejött, hogy bevételeket gyűjtsön az államadósság csökkentésére: a befolyt összeg kizárólag erre a célra használható fel. Az alap számlájára szerdáig 443 befizetésből 43,2 millió forint folyt be
A 2000-es években megnövekedett államháztartási hiányért három kormány viseli a felelősséget - közölte korábban Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök az Orbán-, a Medgyessy- és az első Gyurcsány-kormányt nevezte meg felelősként az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló albizottságának múlt heti ülésén. A három kormány működéséről szólva Gyurcsány Ferenc azt mondta: az Orbán-kormány 2001-2002 közötti, a választásokra készülve meghozott intézkedései 570, a Medgyessy-kabinet kétszer száznapos programja 817, a Gyurcsány-kormány 2005-2006-os lépései pedig 512 milliárd forintos, a következő költségvetésekre is kiható többletkiadást okoztak. Ez összesen 1.900 milliárd forintos extra költségvetési többletkiadást jelentett - tette hozzá az ex-kormányfő.
MTI, Privátbankár