Az év egészére a GDP 3,4 százalékának megfelelő, 921,5 milliárd forint pénzforgalmi hiánnyal számol a szaktárca - mondta az államtitkár. A korábbi 2008-ra érvényes hiányprognózis 928,9 milliárd forint volt. Az önkormányzatokkal együtt számított eredményszemléletű (ESA´95) államháztartási hiány 2008-ban az új prognózis szerint a GDP 3,4 százaléka lesz.
Az elsődleges egyenleg többlettel zár 2008-ban, a várható összeg 219,7 milliárd forint - jelezte Keller László.
Az októberi végleges pénzforgalmi hiány 11,6 milliárd forintot tett ki. Ezen belül a központi költségvetés 3,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 5,3 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 2,6 milliárd forintos hiánnyal zártak.
A vártnál 4,3 milliárd forinttal több, 39,3 milliárd forint társasági adó, 5,3 milliárd forinttal nagyobb, 241,5 milliárd áfa és a vártnál 3,7 milliárd forinttal több, 166,7 milliárd személyi jövedelemadó folyt be októberben a költségvetésbe, ugyanakkor a járulékbevétel a vártnál kisebb lett.
Az első tíz hónapban 742,6 milliárd forint deficit halmozódott fel, ami a GDP 2,7 százalékával egyenlő.
Az idei év hátralévő két hónapjának folyamatait elemezve az államtitkár megjegyezte, hogy novemberben évek óta jelentős hiány keletkezik, amelynek hátterében a 13. havi nyugdíj második felének kifizetése és a nyugdíjkorrekció pénzügyi rendezése áll.
Decemberben többlet keletkezik az államháztartásban, miközben a MÁV Start az utolsó két hónapban a költségvetésből összesen 47 milliárd forint támogatáshoz jut, ebből novemberben 30 milliárdhoz, decemberben 17 milliárdhoz. Magyarázatként az államtitkár elmondta: a MÁV Cargo privatizációs bevételéből kívánta a MÁV Start finanszírozását segíteni a költségvetés, s annak csúszása nyomán válik szükségessé a jelzett összeg átutalása.
A Pénzügyminisztérium a KSH harmadik negyedévi, napokban megjelent GDP gyorsbecslését követően még nem korrigálta a 2008 egészére vonatkozó korábban publikált 1,8 százalékos GDP prognózisát, miközben 6,4 százalékos inflációval számol - mondta Keller László. A jövő évre továbbra is 1 százalékos GDP-csökkenést prognosztizál a szaktárca - felelte egy kérdésre az államtitkár.
Elfogadták a plafontörvényt!
Itt az újabb leminősítés
Veres: ha nem lépünk, odalenne mindenünk
MTI