A spekulánsokra mutogatnak az olajtermelők
.jpg)
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által hétvégenként kiadott heti globális adatfigyelő és -előrejelző elemzések mostani összeállítása szerint az elmúlt hetek határozottan keményebbre forduló monetáris tanácsi retorikája után "meglepő lenne", ha az MNB hétfőn nem szigorítana.
A piac a negyed százalékpontos emelést most már teljes mértékben beárazta, de a JP Morgan londoni elemzői némi - általuk 15 százalék körülire tett - valószínűséget adnak egy fél százalékpontos hétfői emelésnek is. Az elemzés szerint "meglepő lenne az is", ha a - múlt havi szavazáshoz hasonlóan - hétfőn ismét lenne javaslat a Monetáris Tanácsban egy kamatcsökkentésre.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának mai kamatdöntő ülésén az elemzők jelentős többsége a jelenlegi 8,50 százalékos alapkamat 25 bázispontos emelését várja. A várakozások mögött a tovább emelkedő nemzetközi energiaárak, a vártnál magasabb magyar inflációs és béradatok, illetve az euróövezeti kamatemelések kilátásba helyezése áll. A monetáris tanács legutóbb május 26-i ülésén emelte az alapkamatot 25 bázisponttal 8,50 százalékra. A megkérdezett elemzők döntő többsége szerint a hétfőivel sem lesz vége a monetáris szigorításnak, az elemzők többsége a hétfőit követően még egy kamatemelésre és 9 százalékon tetőző alapkamatra számít az idén. Kamatcsökkentésre a várakozások szerint csak jövőre kerülhet sor. |
Ha az EKB júliusban tényleg emel - ami "most már valószínűnek tűnik" -, azzal szűkülne a hozamelőny, ami további szigorítás felé nyomhatja a magyar jegybankot, jósolták a Goldman Sachs londoni elemzői, akik szerint Magyarországon a forintárfolyam a legfontosabb változó az infláció szempontjából.
Ugyanezt állapítja meg a JP Morgan a hétfői kamatemelés szükségességének indokait soroló is hétvégi elemzésében, mondván: továbbra is a forint a leghatékonyabb dezinflációs eszköz a jelentős ellátási oldali ársokkok ellen, ám az árfolyam-erősödési folyamat június egészében már nem szélesedett az előző hónapokhoz hasonló mértékben.
Mindemellett a májusi infláció jóval meghaladta a várakozást, és jóllehet az emelkedés zöme az élelmiszer- és az energia-komponensből eredt, az MNB mégsem hagyna szívesen válasz nélkül egy ekkora megugrást, tekintettel a másodlagos inflációs hatásokkal kapcsolatos aggályokra, áll az elemzésben.
A JP Morgan felidézi, hogy magyarországi kamattetőzési előrejelzéséhez a májusi inflációs adatok után hozzátett negyed százalékpontot, és most már 9 százalékon várja a kamatcsúcsot, a ház londoni elemzői azonban hozzáteszik, hogy erre a prognózisra továbbra is felfelé mutató kockázatok hatnak.
A Cityben most már nem ez az első utalás annak lehetőségére, hogy az MNB esetleg nem áll meg 9 százaléknál. Hétfőre és a továbbiakra szóló előrejelzésében a Dresdner Kleinwort, a Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlege is tett óvatos utalást a 9 százalék feletti emelés lehetőségére, mondván: a 9 százalék elérése után szünet várható, de lehetséges további kamatemelés is, ha a politikai környezet romlik, vagy jelentős romlás következik be az inflációs kilátásokban, például további olajár-emelkedés vagy áfa-emelés miatt.
A kamatemelési várakozások tükröződtek a forint árfolyamában is, az árfolyam pénteken áttörte a technikai és lélektani határnak számító 240 forint/eurós szintet. Részletek... |
A széles konszenzus a Cityben azonban egyelőre 9 százalékos tetőzés, és utána sok elemző viszonylag gyors enyhítést jósol éves távlatban. A Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlegének előrejelzése szerint például - jóllehet ez a ház is 9 százalékon valószínűsíti a kamatcsúcsot a jelenlegi pénzügypolitikai ciklusban - 2009 végére 7,50 százalékra süllyed vissza az MNB alapkamata.
Lesz-e két számjegyű az alapkamat?
Mérget vesznek az elemzők a kamatemelésre
Nem kérdés a hétfői kamatemelés (hanganyag)
Ilyen béradatok után csak szigor jöhet
Ezzel az alapkamattal nehéz lesz talpra állni
Az erős forintra játszanak az alapok
MTI