1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az év felére-háromnegyedére kiterjedő negatív amerikai gazdasági növekedést jósol a Goldman Sachs. Arról folyik a vita, hogy Európa mekorrát bukhat az amerikai recesszió miatt
Az év felére-háromnegyedére kiterjedő negatív amerikai gazdasági növekedést, 1,50 dollár feletti euróárfolyamot és 3 százalék alatti Fed-alapkamatot jósolt pénteken közzétett előrejelzésében az egyik vezető londoni befektetési ház

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által befektetőknek hetente összeállított felzárkózó piaci helyzetértékelések pénteken megjelent legfrissebb kiadása szerint a ház két-három negyedévig tartó gazdasági visszaesést vár az idén az Egyesült Államokban.  A GS szerint ez agresszív pénzügypolitikai enyhítésre fogja sarkallni a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-öt: a ház azzal számol, hogy a Fed már az idei harmadik negyedév végére összesen 1,75 százalékponttal 2,50 százalékra csökkenti irányadó szövetségi napikamat-célját.

Az idei amerikai recesszió gyakorlatilag konszenzussá vált a londoni elemzői közösségben, sőt, több szakértő szerint az amerikai gazdaság már be is lépett visszaesés - az elemzői szakzsargonban negatív növekedés - szakaszába.  A világ egyik legnagyobb, 750 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő kötvényalapjának, a Pimcónak a vezetője például nemrég azt mondta: véleménye szerint az amerikai gazdaság recessziója már decemberben elkezdődött, és négy-öt hónapig eltarthat.

A Merrill Lynch e héten Londonban ismertetett elemzése szerint az amerikai gazdaságban 16 éve első ízben teljes körű - tehát nemcsak egy-egy szektorra kiterjedő - recesszió kezdődött, amely jelenleg az első hónapjában jár.

Más nagy londoni házak már tavaly jelentős valószínűséggel jósolták az idei amerikai recessziót. Ennek esélyét például a Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő és az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - egyaránt 40 százalékosra, a JP Morgan befektetési csoport 35 százalékosra tette 2008-ra kiadott előrejelzéseiben.

A Goldman Sachs pénteki új elemzése szerint a cég stratégái rontották a dollárra adott prognózisukat. A ház most azt várja, hogy az euró átlagos árfolyama 3 és 6 havi távlatban egyaránt 1,51 dollár lesz, ugyanakkor egy éves távlatban a dollár 1,40-re erősödik vissza. A cég korábbi előrejelzésében rendre 1,43, 1,43, illetve 1,35 dolláros euróárfolyam szerepelt ugyanezekre az időtávokra.

A GS elemzői ugyanakkor nem számítanak arra, hogy az amerikai recesszió és az erős euró érdemben rontaná az euróövezeti növekedési kilátást. A ház mindössze 0,1 százalékponttal, 1,6 százalékra csökkentette az euróövezetre adott idei GDP-növekedési előrejelzését. Ezt a derűlátást nem mindegyik nagy londoni ház osztja. A JP Morgan londoni részlege által kiadott 2008-as világgazdasági előrejelzésben például az áll, hogy idei amerikai recesszió esetén az euróövezeti növekedés ebben az évben 1,3 százalékra zuhanna a 2007-re becsült 2,6 százalékról, és az euróövezeti jegybank (EKB) 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajtana végre az európai recesszió elkerülése végett.

A Goldman Sachs pénteki elemzése szerint a cég nyersanyagpiaci elemzői az olajárak gyengülését sem várják az amerikai recessziótól. A GS prognózisa a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajfélére három- és hathavi távlatban 92 dolláros, tizenkét havi távlatban 103 dolláros hordónkénti átlagárat valószínűsít. A cég egyik korábbi előrejelzésében a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) könnyűolajfélére - amely az év első napjaiban már többször átlépte a 100 dolláros lélektani küszöböt - 2008 végére 105 dolláros árjóslatot adott.

A felzárkózó piaci térségről a GS pénteki elemzése azt írta, hogy a ház jórészt változatlanul hagyja az ezekre a piacokra adott előrejelzéseit, abból az "óvatos" várakozásból kiindulva, hogy folytatódik a térség és az Egyesült Államok gazdasági "szétkapcsolódása". A cég hozzáteszi ugyanakkor, hogy ha a fejlett piacok a vártnál nagyobb mértékben lassulnak, és gondok merülnek fel a pénzügyi szektorban, az a globális kockázatvállalási hajlandóság gyengülését okozhatja, ami a külső finanszírozásra rászoruló gazdaságokra jelentene növekvő kockázatot.

A londoni elemzői közösség nem egyöntetű a felzárkózó térség és az amerikai gazdaság teljesítménye közötti kapcsolat lazulásának megítélésében. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő 2008-ra kiadott londoni világgazdasági előrejelzésében például "illúziónak" nevezte az a várakozást, hogy a felzárkózó gazdaságok el tudják szigetelni magukat az amerikai gazdaság bajaitól, mert kereskedelmük minden ellenkező vélekedéssel szemben közvetve vagy közvetlenül továbbra is erősen függ az amerikai kereslettől.

A Fitch úgy számol, hogy a fejlett gazdasági térség importnövekedésének gyengülése miatt a húsz legnagyobb felzárkózó gazdaság exportpiac-bővülési üteme - dollárértéken számolva - 10 százalékra lassul 2008-ban a 2004-2006-os időszak 17 százalékos éves átlagáról; ez a hitelminősítő szerint "jelentős sokk".

Maradt az uniós kamat - az EKB az inflációtól fél jobban
Nem nyúlt a kamathoz a brit központi bank
Japán recesszióval riogat a Goldman Sachs
Idén lepipáljuk a Nyugatot?
Nem gyűrűzött be az EU-ba a hitelválság
Évszázados mélyponthoz közelít az amerikai lakáspiac
Jóslatból valóság: Amerika recesszióban!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG