A bajban egymásra talált Japán, Kína és Dél-Korea
Japán, Kína és Dél-Korea, félretéve a közöttük meglévő nézeteltéréseket, együttműködik a pénzügyi válság elleni küzdelemben - erről állapodott meg a három ország vezetője a japán Fukuokában tartott szombati csúcstalálkozón.
A japán Aszo Taro kormányfő, kínai kollégája, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) és Ri Mjong Bak dél-koreai elnök megállapodott arról, hogy fokozzák a keresletet a válsággal küzdő gazdaságaik növekedése érdekében. Egyben ígéretet tettek arra, hogy a következő 12 hónapban nem létesítenek akadályokat a közöttük zajló kereskedelemben.
A három nagy észak-ázsiai ország, amely a régió gazdaságának 75 százalékát adja, azt követően tartott csúcsértekezletet, hogy az Egyesült Államokban a szenátus nem szavazta meg az autógyáraknak a járműipari segélycsomagot. A döntés hatására a világ tőzsdéin hatalmas részvényeladások történtek és a dollár árfolyama a japán jennel szemben 13 éves mélypontra süllyedt.
Szakértők szerint a találkozó célja az volt, hogy a vezetők egységet mutassanak a világgazdasági válság idején, és komoly lépést tegyenek az egymás közötti kapcsolatok javítása érdekében. A szigetországnak szomszédaihoz fűződő kapcsolataira régóta árnyékot vetnek Japán militarista múltjának emlékei. A mostani találkozóból azonban kitűnt, hogy a három vezető inkább az együttműködésre összpontosít, nem pedig az őket korábban megosztó viszályokra.
A tanácskozáson szó esett Észak-Koreáról is. A japán kormányfő és a dél-koreai elnök élesen bírálta Phenjant azért, mert nem hajlandó együttműködni a nukleáris programjával kapcsolatos erőfeszítésekben. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy folytatják fáradozásaikat az előrelépés érdekében. Az észak-koreai atomprogramról a héten négy napon keresztül folytatott pekingi tárgyalások holtpontra jutottak, miután Phenjan nem hajlandó írásban rögzíteni a nukleáris létesítmények ellenőrzésével kapcsolatos álláspontot, ami lehetetlenné teszi az előrehaladást a tavaly megkötött - "leszerelésért cserébe segélyt" - megállapodás gyakorlati megvalósításában.
Kína döcögve is megmentheti a világot
Egzotikus tőzsdék, atombombával és kommunizmussal
Kína ideges az amerikai fegyverszállítmányok miatt
A nagy feltörekvők nagy pofára esése?
Már hivatalos az amerikai recesszió
MTI