1p
Nem befolyásolja a magyar bankok besorolásait a Standard & Poor"s által a magyar szuverén adósosztályzatra bejelentett kilátásjavítás
Nem befolyásolja a magyar bankok besorolásait a Standard & Poor"s által a magyar szuverén adósosztályzatra bejelentett kilátásjavítás, és nem volt érdemi hatása a magyar adósság londoni határidős törlesztésbiztosítási cseretranzakcióinak (CDS) árazásaira sem, mivel az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint a CDS-piac már beárazta az S&P lépését.

A nemzetközi hitelminősítő  az eddigi negatívról stabilra javította Magyarország adósbesorolásának kilátását, a kitartó konszolidációs erőfeszítések eredményeire hivatkozva. Az S&P ezzel levette a napirendről Magyarország leminősítését. A lépéshez fűzött külön banki elemzés szerint azonban a cég a szuverén kilátásjavítás nyomán "sem módosítja érdemben" az általa besorolással nyilvántartott hat magyarországi bank megítélését.

A Standard & Poor´s az OTP Bank Rt.-re, az OTP Jelzálogbankra (egyaránt BB plusz/B, negatív kilátással), a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Rt.-re (BB/B, negatív kilátással), a CIB-re (BBBpi mínusz), a K&H Bankra (BBBpi mínusz) és az MKB Bank Zrt.-re (BBpi) tart érvényben osztályzatokat.

Az S&P e bankbesorolásokkal kapcsolatban kiemelte: a szuverén adósi osztályzat kilátásának javítása a cég azon véleményét tükrözi, hogy a kitartó magyarországi konszolidációs erőfeszítések gátat szabnak a magyar államháztartási hiány mélyülésének, a gazdaságra nehezedő, lefelé ható nyomások ellenére is.

A hitelminősítő közölte: a bankok adósminősségével kapcsolatos közvetlen aggályai is enyhültek valamelyest, miután a forint a korábbi időszak kilengései után stabilizálódott. Azonban a ház továbbra is azzal számol, hogy a magyar hazai össztermék-érték (GDP) az idén hét százalékkal, jövőre pedig 1 százalékkal csökken. Ebből következően a hitelminősítőnek változatlanul az a véleménye, hogy a magyar bankok eredménye és eszközminősége nyomás alatt marad a recesszió, a világpiaci problémák és a megnövekedett magyarországi szektorkockázat miatt.

Ez utóbbira hivatkozva a Standard & Poor´s már július végén gyengébb kockázati kategóriába sorolta át a magyar bankrendszert. Ezt egyebek mellett azzal a véleményével indokolta, hogy a magyar bankszektor állami támogatása a tulajdonosi finanszírozás gyengülése esetén költségvetési korlátokba ütközne.

Az S&P a nyári londoni bejelentés szerint az addigi 6-os szintről 7-esre rontotta a magyar bankszektor országkockázati megítélésének osztályzatát (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).

A cég által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati megítélési rangsor nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betéti kockázati besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, nemzetgazdasági szintű kockázati tényezőket méri, a legrosszabb osztályzat a 10-es.

A Standard & Poor´s kilátásjavítása nem hatott érdemben a magyar szuverén adósságtörlesztési kockázatra köthető fedezeti tranzakciók árazására a londoni piacon.

A CMA DataVision nevű vezető londoni piaci adatszolgáltató cég szakértői az MTI kérdésére elmondták: a magyar adósi kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre gyakorlatilag stagnált, 222 bázisponton járt a pénteki késői londoni kereskedésben az előző esti, 216,9 bázispontos záró után.

A cég elemzői szerint nem is indokolt jelentősebb elmozdulás, mert a magyar CDS-árazásban "már benne volt" a kilátásjavítás valószínűsítése; komolyabb ármozgás akkor lett volna várható, ha az S&P lépése "teljes Magyarország CDS-árazása meredeken csökkent az első negyedév óta, a törlesztési kockázattal kapcsolatos piaci aggodalmak elenyészésével; márciusban még 630 bázispontos idei CDS-csúcsárazást mértek Londonban.

A pénteki magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente 222 ezer euróba - a március első kereskedési napjain kért 630 ezer eurónak alig valamivel több mint a harmadába - kerül a londoni CDS-piacon.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

Stabilnak látja az országot az S&P
Erősödéssel reagált a forint az S&P minősítésére
Ukrajna a legrosszabb, Norvégia a legjobb adós
S&P: Orbán sem csinálná másképp?
Magyarország előbb-utóbb megkapja, ami jár neki

 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG