1p
Az árfolyam-növekedési kilátások lassulásával a részvénypiaci jövedelmek forrásai elsősorban a vállalati osztalékok lehetnek, és a piac jutalmazni fogja a jó strukturális mutatókkal rendelkező vállalatokat
Az árfolyam-növekedési kilátások lassulásával a részvénypiaci jövedelmek forrásai elsősorban a vállalati osztalékok lehetnek, és a piac jutalmazni fogja a jó strukturális mutatókkal rendelkező vállalatokat - mondta Ad van Tiggelen, az ING Investment Management Europe vezető befektetési elemzője az MTI-nek adott interjúban, kedden Budapesten.

Az elemző szerint bár úgy tűnhet, hogy a piac az önelégültség jeleit mutatja, és nem veszi figyelembe a makrogazdasági nehézségeket, ám a részvényárfolyamok igenis reális várakozásokat tükröznek, és a félelmek többsége, így a dupla fenekű válsággal kapcsolatos aggodalmak elmúltak.

A szakértő kiemelte, hogy alapvetően két tényezőt kell most figyelembe venni a részvénypiacokon. Egyrészt, hogy a fejlett piacokon a vége felé közeleg a ciklikus árfolyam-nyereségek időszaka, így a piacnak a kevésbé vonzó osztaléknyereségek irányába kell elmozdulnia. Másrészt pedig a fejlődő piacok ismét érdekes befektetési területté válhatnak. Ezek a piacok az elmúlt félévben némileg alulteljesítettek, és most - az inflációs nyomás év végére várható tetőzésével - az ING portfolióiban is nagyobb súlyozást kaptak a fejlődő piacok papírjai - tette hozzá.

Van Tiggelen szerint a világgazdaság előtt álló kihívások kezelhetőnek tűnnek. Úgy vélekedett, a közel-keleti problémák kezelhetőek, az euróövezet adósságválsággal sújtott államainak problémái is megoldhatóak, bár van némi esély arra, hogy ez utóbbi újabb negatív fordulatot vesz.

Leszögezte: Görögország igenis át fogja strukturálni az adósságát, "ezt mindenki tudja", és később akár Portugália vagy Írország is követheti ebben, Spanyolország vélhetően már nem. Görögország esetében a 80-90 milliárd euróra becsült banki terhek nem jelentenének súlyos gondot, így a kérdés alapvetően az, hogy az átstrukturálás mikor történik meg, és milyen módon. Ha csak az Európai Stabilitási Mechanizmus 2013. évi bevezetését követően kerül rá sor, elkerülhető volna a gyengébb fiskális helyzetben lévő államok elleni újabb spekulációs támadás - tette hozzá.

Kövesse figyelemmel a részvénypiac alakulását a Privátbankáron>>

Magyarországról szólva elmondta: a piac véleménye javult az elmúlt néhány hónapban, részben Németország kedvező teljesítménye, másrészt a bevezetett költségvetési intézkedések miatt. Magyarország külkereskedelmi többletet termel - emelte ki Ad van Tiggelen. A reformcsomagról úgy fogalmazott: "meglátjuk, hogy hogyan működik majd, de üdvözlendő, hogy történt valami".

A régió növekedési kilátásairól úgy vélte: habár Közép-Kelet Európa fontos terület, kevésbé tekinthető tipikus növekedési régiónak, mint amilyen Ázsia vagy Latin-Amerika. Szerinte ez részben a demográfiai adottságok miatt van így: szoros összefüggés van a gazdasági növekedés és a lakosság átlagéletkora között. A fejlődő piacok tipikusan fiatalabb lakossággal rendelkeznek, mint Magyarország - tette hozzá. Kiemelte ugyanakkor, hogy a régió növekedési üteme magasabb lehet, mint Nyugat-Európáé, elsősorban történelmi okok és az alacsonyabb bérszínvonal miatt.

Ad Van Tiggelen szerint az inflációs nyomás hosszabb távon nem jelent majd gondot a fejlett piacokon, a jelenlegi magasabb fogyasztói árnövekedési ütemet ugyanis elsősorban egyszeri hatások, így a magas olaj- és élelmiszerárak okozzák. Ha jobb lesz az idei termés, mint a nagyon gyenge tavalyi év, és az olaj ára stabilizálódik a jelenlegi 120 dolláros szint környékén, akkor ezek a tényezők nem növelik tovább az inflációt - vélekedett a közgazdász.

Elmondta: az irányadó maginfláció, amelynek mintegy 70 százalékát adja a bérnövekedés, továbbra is alacsony a fejlett világban. Itt a magas maginflációhoz az kellene, hogy bér- és árnövekedési spirálba kerüljenek ezek a gazdaságok, ehhez viszont erős szakszervezetek és fiatalabb lakosság kell, ám ezen már túlvannak a nyugati gazdaságok. A bérek már csak azért sem növekednek Európában, mert ezzel csökkenne a térség versenyképessége - tette hozzá.

Az euróövezet jövője kapcsán hangsúlyozta: az egyetlen módja a közös valuta térségének fenntartására, ha a bajba jutott országok kisegítésével költségvetési szigor párosul. Emlékeztetett: Németországban nyolc éven keresztül évi 2 százalékkal emelkedtek a bérek, miközben Görögországban, ugyanebben az időszakban, évi 8 százalékkal. Az ilyen bérnövekedésért nem dolgoztak meg a görögök, ez a bukás receptje - mutatott rá. "Ha van egységes Európa, akkor a munkamorálnak és a fiskális fegyelemnek is közösnek kell lennie" - fogalmazott Ad van Tiggelen.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG