A belföldi hiány miatt Oroszország nem exportál benzint májusban
Oroszország nem exportál benzint májusban, hogy mérsékelje az országban kialakult üzemanyag-ellátási válságot - tartalmazza a kormánynak az olajvállalatoknak eljuttatott utasítása.
Az olajvállalatok szerint a teljes leállás megvalósíthatatlan, és csak az azonnali szállítások esetében képzelhető el az ideiglenes exportstop.
Szergej Kudrjasov, orosz energiaügyi miniszterhelyettes csütörtökön jelentette be, hogy az orosz olajcégek nem exportálhatnak benzint májusban. Szavai szerint teljes kapacitással a hazai keresletet kell kielégíteni.
Oroszország több körzetében komoly benzinhiány alakult ki, miközben az orosz cégek 40 százalékkal növelték a benzinkivitelt az idei első negyedévben a tavalyi év azonos időszakához képest.
Piaci elemzők és a legnagyobb orosz termelők üzemanyag kereskedői a válság tényleges okát a mesterségesen alacsony szinten tartott hazai árakban látják.
Februárban Vlagyimir Putyin miniszterelnök élesen bírálta a termelőket a túl magas benzinár miatt, majd ezután az orosz versenyhivatal jelentős pénzbírságokat helyezett kilátásba, ha az olajvállalatok nem csökkentik áraikat.
Akkor a versenyhivatal a Rosznyeftyet, a Lukoilt, a Gazprom Nyeftyet és a TNK-BP-t az éves forgalmuk 9 százalékát kitevő bírsággal fenyegette meg.
A Rosznyefty egyik képviselője a csütörtöki bejelentés kapcsán azt mondta, hogy cégének szerződései vannak, amit be kell tartania. Más olajipari vállalatok, így a TNK-BP, a Lukoil és a Gazprom Nyefty pedig arról számolt be, hogy a májusi benzinexport tervet már április 20-ika körül rögzítették. A Gazprom Nyefty egyik illetékese hozzátette: "ha fentről az az utasítás jön, hogy minden kivitelt le kell állítani, akkor nincs mit tenni, erre azonban korábban még nem volt példa. Az exportszerződés szentírás.
MTI