.jpg)
A Dresdner Kleinwort (DKIB) - a City egyik legnagyobb, a magyarországi gazdasági fejleményekről napi rendszerességgel elemzéseket közlő befektetési háza - szerdai térségi helyzetértékelésében azt írta: a megállapodás kedvező a Magyar Nemzeti Bank szempontjából, mivel valamelyest enyhíteni fogja a Monetáris Tanácsnak az inflációs és a béremelési várakozásokkal kapcsolatos aggodalmait, és azokat az aggályokat is, hogy a kormány nem lesz képes tartani a közszféra két évre szóló reálbér-befagyasztását, amelyet a 2006-os konvergencia programban vállalt.
Az elemzés szerint az 5 százalékos nominális béremelés reálértékben változatlan, vagy kis mértékben csökkenő bérszintet jelent (az MNB a novemberi inflációs jelentésben 2008-ra 5 százalékos átlagos inflációt jósolt, a Dresdner előrejelzése ugyanarra az évre 5,5 százalék).
A szerdai londoni Dresdner-elemzés szerint a megállapodás nem érinti ugyan közvetlenül a magánszektort, ahol általában gyorsabb a béremelkedés, az egyezség mégis "jó irányba tett fontos lépés", és a ház szerint a munkapiac gyengesége, valamint a meglehetősen lanyha 2008-as növekedési kilátások a magánszférabeli bérköveteléseket is kordában fogják tartani.
A londoni Dresdner-részleg szerint a közszférabeli bérmegállapodás nyomán rövid távon valamelyest enyhülhet az MNB Monetáris Tanácsának retorikája, és gyorsulhat a jegybanki kamatcsökkentés üteme.
A DKIB jelenlegi várakozása az, hogy az MNB 2008 első negyedének végén hajt végre egy újabb, negyed százalékpontos kamatcsökkentést, de a bérmegállapodásról szóló bejelentés korábbi enyhítést is lehetővé tesz, áll az elemzésben. A ház azonban továbbra is óvatos a pénzügypolitikai pálya előrejelzésében, mivel szerinte az infláció a következő hónapokban tovább gyorsul, és éves összevetésben 7 százalék körül fog tetőzni januárban vagy februárban.
A londoni Dresdner-elemzők egyelőre fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB alapkamata még jövő júniusban is 7,00 százalék lesz, és csak 2008 végére csökken 6,50 százalékra. Az elemzés szerint ugyanakkor a bérmegállapodás kedvező jele annak, hogy a kormány "a választói és a koalíción belüli növekvő elégedetlenség ellenére" továbbra is elkötelezett a reformok mellett.
OÉT: vétóval fenyegetnek a munkáltatók
Mennyivel nőhet jövőre a fizetésem?
Óriási adok-kapok az OÉT ülésén
MTI