.jpg)
Brazília viszonylag zárt gazdaságnak tekinthető, mivel az export a GDP 15%-át teszi csak ki a 40%-os feltörekvő piaci átlaggal szemben. Mégis a brazil gazdasági növekedés egyik fő motorjának számít az export, ami 2003 óta nagyon komoly hátszelet élvezett a nyersanyagpiaci fellendülés miatt. Ez azért is lényeges, mivel Brazília exportjának 2/3-át teszi ki a nyersanyag-kivitel (olaj, vasérc, acél, szójabab, cukor). Az export több mint 40%-a az USA-ba, Európába és Japánba irányul, amelyek most egyszerre szembesülnek recesszióval. A külügyminiszter szerint az export a korábbi 198 milliárd dollárról akár 158 milliárdra is visszaeshet.
A drasztikusan romló exportadatokat erősíti meg a novemberi ipari kibocsátás is, ami 7 éve nem látott mértékben zuhant. 27-ből 22 szektor esetében csökkenést lehetett tapasztalni, ami jól mutatja, hogy a brazil exporttermékek iránt hegyomlásszerűen szakadt össze a kereslet. A GDP növekedés legfontosabb támpillére, ami az elmúlt 5 év alatt fokozatosan felpörgette a brazil gazdaságot, most kidőlt.
A belső fogyasztás
Tőzsdeindexeket bemutató sorozatunkban a brazil parkettel is foglalkoztunk: tudjon meg mindent a BOVESPA-ról! >> |
A fogyasztás lendületében azonban már év végén törést lehetett látni, mivel a novemberi autó és építőipari alapanyag eladásokkal is kalkuláló szélesebb kiskereskedelmi értékesítési index 4,1%-os csökkenést mutatott, amilyen visszaesésre az adatgyűjtés megkezdése óta nem volt példa.
Az elmúlt években átlagosan 20%-ot is meghaladó volt a hitelbővülés mértéke, ami az export mellett a másik fontos motorja a GDP növekedésnek. Annak ellenére, hogy az átlagos, éves lakossági hitelkamat novemberben még 58,7% volt! A tavalyi 31,1%-os hitelnövekedés azonban közel megfeleződik az idén, mivel a központi bank elemzési részlege szerint 2009-ben a hitelnövekedés mértéke csak 16% lesz. Így igaz ugyan, hogy a brazil GDP jelentős hányadát teszi ki a belső kereslet, azonban ez a fogyasztói bázis még koránt sem erősödött meg annyira, hogy egy ilyen külső sokkot könnyedén elviseljen.
Nyomás alatt a reál - A "brazil subprime"
A mélyrepülésben lévő nyersanyagárakkal és a zsugorodó kereskedelmi többlettel párhuzamosan a brazil reál is gyors ütemben és drámai mértékben gyengülni kezdett. Tavaly december elejére, alig négy hónap leforgása alatt nem kevesebb, mint 64%-ot értékelődött le a fizetőeszköz. A deviza kockázatait a volatilitása is tovább fokozta, a reál ugyanis tavaly októberben már napon belül is 10%-ot meghaladó kilengésekkel ingázott.
A devizaleértékelődés legnagyobb vesztesei azonban azok a vállalatok, amelyek az elmúlt években folyamatosan a reál erősödésére játszottak és a most bekövetkező hirtelen fordulattal nem zárták a pozíciókat. A nem fedezeti, hanem spekulatív céllal nyitott pozíciókat és az ebből származó csillagászati összegű veszteségeket „brazil subprime” néven is gúnyolja a média.
Banco Central do Brazil: a legszigorúbb jegybank
A brazil jegybanknak (Banco Central do Brasil) már az ötödik egymást követő évben sikerült elérnie a 4,5%-os (+/-2%) inflációs célját. Mindemellett Brazília a latin-amerikai országok között tavaly a legalacsonyabb inflációval büszkélkedhetett, ugyanakkor a világon a legmagasabb reálkamattal. Nem véletlenül ilyen nagy Brazíliában a monetáris fegyelem. Az egészen az 1990-es évek elejéig néhány ezer százalékon pörgő infláció réme úgy tűnik, hogy még a mai napig kísérti a brazil jegybankárokat.
A reál leértékelődés import árakra gyakorolt hatásával is kalkulálva a legfrissebb elemzői konszenzus szerint az infláció idén 4,8%-ra fog visszaesni. Ez pedig egyértelműen zöld lámpát adott a jegybanknak ahhoz, hogy január 21-én a vártnál is agresszívebben, 100 bázisponttal megkezdje a kamatvágási kampányát. Mégis félő, hogy az igen későn megkezdett monetáris lazítás már nem fogja időben és megfelelő mértékben stimulálni a hirtelen lefékeződött brazil gazdaságot.
Brazília = befektetési kategória
Brazília hitelminősítésében jól tükröződik, hogy az ezredforduló óta milyen látványos javulást lehetett megfigyelni az ország külső eladósodottsági mutatójában. A GDP arányos nettó adósság várhatóan mindössze 35,1% lesz az idei évben. 2008 végén Brazília devizatartaléka elérte a 196 milliárd dollárt, amit alig múlt felül a teljes 226 milliárdos külső adósság. Nem is említve, hogy a Brazília nettó finanszírozó országok körébe tartozik. Így most Brazília tőkepiacokhoz való hozzáférésének megítélése jobb, mint valaha.
A Fitch hitelminősítő szerint Brazíliának most „igen tág mozgástere van, ahhoz hogy ebben a kedvezőtlen külső környezetben manőverezzen”. A válság előrehaladtával az állami kiadásokat finanszírozó kötvénykibocsátások azonban nehezebbé válhatnak, a vállalatok forrásbevonásai pedig már láthatóan akadoznak.
A brazil gazdaság sem válságbiztos
A jegybank által megkérdezett 100 elemző összesített prognózisa szerint Brazília mindössze csak 2,0%-os növekedést fog az idén produkálni a tavalyi 5,6%-os növekedés után. A kormányfő bejelentése szerint a munkahely megszűnések decemberben 655 ezerre emelkedtek, ami az átlagos havi elbocsátások duplája. A foglalkoztatottság csökkenését az alacsonyabb jövedelmű lakásvásárlók kedvezményeinek növelésével és újabb építkezési projektekkel próbálja meg kezelni, mivel az építőipar generálta tavaly az új munkahelyek mintegy ötödét.
Válságkezelés címszó alatt a kormányfő javaslatára 100 milliárd reált pumpáltak a bankrendszerbe és a pénzpiacokra, valamint 3,6 milliárd dollárral csökkentették az adóterheket.
Összességében ugyan igaz, hogy a dél-amerikai óriást kevésbé fogja érinteni a válság, mint a többi latin-amerikai országot, azonban az eddigi növekedési pályáról könnyen lehet hogy egy keményebb földetéréssel landol idén Brazília - olvasható az AXA feltörekvő piaci elemzésében.
Index-történelem: brazil szamba a parketten
Hogyan éli túl az évet a magyar tőzsde?
Nincs tabu: azok is buknak, akikről sosem hittük
Részrehajlóak a hitelmenősítő intézetek?
Privátbankár