Az FSA - a The Sunday Times című vezető vasárnapi brit lap értesülése szerint - a Wall Street-i óriásbank londoni ügyleteit vizsgálja. Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) hatalmas piaci felfordulást keltő bejelentéssel pénteken közölte, hogy csalás gyanújával eljárást indított a Goldman Sachs ellen. A vád alapja az, hogy a SEC szerint a Goldman 2007-ben - még a globális hitelválság elhatalmasodása előtt - olyan, kockázatterítő céllal értékpapírosított kötelezvény-portfoliót (CDO) kínált a piacon, amelybe nem elsőrendű, "subprime" amerikai jelzálog-követeléseket is belecsomagolt fedezetként, és elhallgatta a befektetők előtt, hogy a szóban forgó CDO-portfolió összeállításában jelentős szerepe volt egy fedezeti alapnak.
A Paulson & Co. nevű fedezetialap-társaság az amerikai értékpapír-felügyelet szerint eközben pozíciókat vett fel az amerikai jelzálogkötvény-piac összeomlására, ami be is következett, vagyis így felmerül a Paulson és a GS közötti összejátszás gyanúja. A fedezeti alap egymilliárd dollárt nyert, a külső befektetők hozzávetőleg ugyanennyit vesztettek a tranzakción. A Goldman Sachs azonban vehemensen cáfolja, hogy szándékosan állított volna össze olyan CDO-portfoliót, amelyről tudta, hogy veszíteni fog értékéből, és így a fedezeti alap nyerni fog az ügyleten. A GS közölte, hogy maga is nettó 75 millió dollárt vesztett a tranzakción.
Bankadó: további körökre lesz szükség |
A brit nagybankot később 45 milliárd font költségvetési tőkeinjekcióval mentette meg az összeomlástól a brit kormány, amely ezzel 70 százalékos részesedést szerzett a pénzintézetben.A GS elleni eljárás bejelentése bombaként hatott a piacokon. A Goldman Sachs részvénye New Yorkban a pénteki zárásra 13 százalékot zuhant, és más banki részvények meredek lejtőre kerültek.
A Financial Times hétvégi kiadása szerint a lap Wall Street-i forrásai elképzelhetőnek tartják, hogy az ügy miatt tarthatatlanná válik Lloyd Blankfeinnek, a Goldman Sachs elnök-vezérigazgatójának a pozíciója is. A londoni gazdasági napilap tavaly éppen Blankfeint választotta az év személyiségévé.
A Financial Times, amely karácsonyi kiadásában jelentette be döntését, ehhez fűzött indoklásában annak idején azt írta: az 55 éves Blankfein - akinek felmenői Kelet-Európából vándoroltak ki Amerikába még az 1880-as években - avatott kézzel irányította bankját a pénzügyi válság idején. A GS első embere helyesen jósolta meg azt is, hogy a globális befektetési bankok - kormányzati segítséggel - túl fogják élni a felfordulást, és a szabályozó hatóságok nem bontják le a szektort - állt a Financial Times elemzésében.
A német pénzügyi felügyelet, a Bafin is bejelentette, hogy vizsgálatot indít a Goldman Sachs ellen. |
Hozzátette: megérti, hogy az emberek dühösek amiatt, amit a bankárok műveltek, és tudja azt is, hogy ha például ő felvágná csuklóján az ereket, akkor sokan "üdvrivalgásban törnének ki". Blankfein a londoni lapnak kijelentette ugyanakkor: a bankrendszer nagyon fontos feladatokat lát el, hiszen hozzájárul a vállalatok növekedéséhez, azzal, hogy segít nekik tőkét felhajtani. A növekvő vállalatok vagyont teremtenek, és ez teszi lehetővé, hogy "az embereknek állásuk legyen". Blankfein szerint ezzel a bankok tulajdonképpen "Isten munkáját" vállalják magukra, és társadalmilag hasznos tevékenységet folytatnak.
Ez utóbbi vélekedéssel mindazonáltal még a brit pénzügyi felügyelet vezetője sem ért egyet. Lord Adair Turner, az FSA elnöke a Prospect című brit közéleti magazinnak nemrég kijelentette: a citybeli bankok tevékenységének jelentős részéből a társadalom egészének semmilyen haszna nem származik. A Goldman Sachs hatalmas súllyal van jelen a londoni Cityben, ahol 5500 alkalmazottat foglalkoztat.
Csalással vádolják a Goldman Sachs bankotLassan, de biztosan lábadozik Amerika
Kelet-Európa törékeny, de nő a befektetők étvágya
Fájdalmas lesz a kilábalás, főleg Európában
MTI