A kormánypárti politikusok mellett a Jobbik-frakció és három független képviselő - Ivády Gábor, Pősze Lajos és Szili Katalin - is megszavazta az előterjesztést. Arról is döntöttek, hogy a jogszabály sürgős kihirdetését kérik a köztársasági elnöktől.
A módosítás alapján a monetáris tanács - a jegybank elnökén és alelnökein kívüli - tagjait ezután a parlament gazdasági bizottságának javaslatára hat évre választhatja meg a Ház. Rogán Antal, a gazdasági és informatikai bizottság elnöke hétfőn azt mondta: a bizottság azon az ülésén, amelyen jelöli a monetáris tanács új, külsős tagjait, meg is hallgatja a jelölteket. Szavai szerint a parlament március 15-éig megválaszthatja a négy tisztségviselőt.
A monetáris tanács következő rendes ülése március 16-án lesz, kamatdöntésre - az előzetes forgatókönyv szerint - legközelebb március 28-án kerül sor. Tegnapi ülésén szinten tartotta az eddigi 6 százalékos irányadó kamatot a jegybank.
A négy külsős tag közül eddig kettőt a miniszterelnök, kettőt az MNB elnöke jelölhetett, a kinevezési jog a köztársasági elnököt illette meg; a jelenlegi tagok - Bánfi Tamás, Bihari Péter, Csáki Csaba és Neményi Judit - megbízatása március elsején jár le. |
A törvény azt is kimondja, hogy az Országgyűlés - szintén a szakbizottság javaslatára - kizárólag abban az esetben mentheti fel a monetáris tanács általa választott tagját, ha nem felel meg a feladatai ellátásához szükséges feltételeknek, illetve súlyos kötelezettségszegést követ el.
Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár a törvénymódosítás előző héten tartott általános vitájában hangsúlyozta: a változtatással nem sérül az MNB legfőbb döntéshozó testületének függetlensége, vagyis a kormány ezentúl sem tud nyomást gyakorolni a jegybankra. Megjegyezte: a módosítás ellen korábban az Európai Központi Bank sem emelt érdemi kifogást.
MTI, Privátbankár