Az európai uniós tagállamok családügyi minisztereinek kötetlen találkozóján tartott nyitó beszédében a magyar kormányfő hangsúlyozta, le kell számolni azzal a váddal, hogy ha egy politika támogatja a családot, akkor azzal minden más életformát elvet, kirekeszt. Orbán Viktor rámutatott, a gyermekvállalás azt is kifejezi, hogy bízunk-e a jövőben. Amikor bizonytalanság uralkodik, az kikezdi a gyermekvállalási kedvet - mondta.
Kijelentette, Európa vesztésre áll a nagy civilizációk népesedési versenyében; egyre kevesebb házasságból egyre kevesebb gyermek születik, a népesség öregszik és fogy. Társadalmunk hosszú távú kiegyensúlyozottsága és békés működése szempontjából fontos, hogy a közösségek külső erő bevonása nélkül is fenn tudják magukat tartani - állapította meg. Hangsúlyozta, Európa a családok helyett nem építheti a jövőjét bevándorlásra, mert "aki mástól vár segítséget, annak előbb-utóbb meg kell majd fizetnie ennek az árát."
Ahhoz, hogy a kívánt gyermekek megszülessenek, egyensúlyt kell teremteni a család és a munka között - mutatott rá a kormányfő. Kitért arra, a Magyarországon bevezetett adórendszer a családoknál hagyja a gyermeknevelés költségeit, és ezt az elvet a hamarosan elkészülő új magyar alkotmány is védelem alá helyezi. A családpolitika azért kap alkotmányos védelmet - fűzte hozzá -, hogy hosszú távon is kiszámítható legyen, "nehezen lehessen megváltoztatni politikai divatok és a politikai széljárás megváltozásának hatására". Orbán Viktor javasolta, hogy 2014 legyen az európai családok éve.
Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter azt emelte ki, hogy a családokon múlik a jövő biztosítása, a generációknak jobban kellene segíteniük egymást. A miniszter az ülést értékelve közölte, annak ellenére, hogy a családpolitika tagállami hatáskör, "közös gondolkodás" indult meg a tanácskozáson arról: európai uniós szinten is foglalkozzanak többet a népesedés kérdéseivel, ezen belül a család ügyével.
Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztosa szerint a "figyelmeztető erejű, riasztó" demográfiai adatokból "hideg fejjel" le kell vonni a következtetéseket. Miközben kedvező, hogy Európában növekszik a születéskor várható élettartam, alkalmazkodni kell a népesedési folyamatokhoz - mondta.
Figyelmeztetett, hogy a közép-kelet-európai országok különösen érintettek a kedvezőtlen demográfiai folyamatokban; gond az alacsony születésszám és az elvándorlás. Andor László az informális találkozón arról beszélt, hogy nem lehet tovább halogatni az európai népesedési problémákra adandó válaszokat
Mivel csökken az aktív munkavállalók száma, a szociális ellátórendszer fenntarthatósága érdekében cselekedni kell - mondta. Andor rámutatott a következő tíz évben a tagállamok közös munkáját meghatározó, a versenyképességet növelő EU 2020 stratégia fontosságára. A stratégia előirányozza többi között a munka és a magánélet összeegyeztethetőségét lehetővé tevő elvek kidolgozását és a szegénység elleni küzdelmet, így a rászoruló családok támogatását is. A biztos az utóbbival kapcsolatban felhívta a figyelmet a gyermekeket fenyegető szegénységre, amely - mint mondta - részben a nem megfelelő családpolitika számlájára írható. Kitért arra, hogy a tagállamok átlagosan csak a GDP 2 százalékát fordítják családtámogatásra, ami szerinte összefüggésbe hozható a csekély gyermekvállalási hajlandósággal.
Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke szólt arról, hogy Magyarország sajnálatos módon azokhoz az uniós tagállamokhoz tartozik, ahol a termékenység nem éri el a reprodukciós szintet, a népesség már 31 éve csökken. Az Európai Unió tagállamaiban megfigyelhető demográfiai trendeket összefoglalva kiemelte egyrészt a születéskor várható élettartam növekedését, másrészt a születések számának csökkenését.
A finn szociálisügyi államtitkár, Eeva Kuukoski az MTI-nek nyilatkozva azt hangsúlyozta, a pénzügyi támogatás mellett a jól szervezett bölcsődei-óvodai és védőnői hálózat játszhat szerepet abban, hogy Finnországban nagy a gyermekvállalási kedv, ugyanakkor magas a dolgozó nők aránya.
Gödöllőn az EU soros elnöki tisztét 2010-11-ben betöltő négy EU-tagország közös nyilatkozatban buzdította családtámogató intézkedésekre az uniós társállamokat. Spanyolország, Belgium és Magyarország és az idei év második felében a posztot betöltő Lengyelország képviselői a deklarációban hangsúlyozzák: olyan intézkedéseket kell kidolgozni, amelyek mind a nőknek, mind pedig a férfiaknak lehetővé teszik, hogy egyensúlyt alakítsanak ki a családi élet és a munka között.
MTI