A hivatal honlapján megjelent közlemény "lehetségesnek" mondta a dollár felértékelődését más valutákkal szemben, emlékeztetve arra, hogy az amerikai valuta idén az első öt hónapban 20 százalékot nyert az euróval szemben. (Szerdán az euró 12 százalékkal gyengébb a dollárral szemben, mint év végén).
A közlemény szerint a kínai devizatartalék "sokoldalúbbá tétele" segíti a tartalék átfogó értékének megőrzését, azonban - tették hozzá - az amerikai közadósság biztonságos, könnyen pénzre váltható és tranzakciós költsége csekély, továbbá más országok közadósság-kibocsátása nem elegendő a kínai befektetési igények kielégítésére.
A hivatal kizárt bármiféle feltételezést, hogy az amerikai közadósság nagy kínai felvásárlása "veszélyt" jelentene az Egyesült Államok számára.
A közlemény szerint az arany nem lehet a kínai tartalékok befektetésének "jelentős csatornája", mert az arany kínálata korlátozott, nem véd jobban az infláció ellen, mint más eszközök, és megtérülése az elmúlt harminc évben "nem volt túl jó". A kínai közlemény nyomán az arany azonnali ára unciánként 1.187,65 dollárra esett Londonban a kedd esti New York-i 1.191,50 dollárról.
A kínai állásfoglalás jelentőségét az adja, hogy Kína régóta az Egyesült Államok legnagyobb külföldi hitelezője, megelőzve Japánt. Az amerikai állami szektoron kívüli hitelezőknél lévő amerikai közadósságból, jelenleg több mint 8,5 billió dollárból majdnem 4 billió van külföldi kézben, és ebből kissé több mint 900 milliárd dollárt hitelez Kína.
MTI