A központi bankok bankjának is nevezett intézmény éves jelentésében azt írta, hogy cserébe a befektetett tőkére vetített megtérülés (RoE) stabilabb lesz, mert az eszközök között kevesebb lesz a kockázatos. A válság előtt a bankok nyereségessége elérte vagy meghaladta a 20 százalékot, egyes bankházak még mindig 15-20 százalék közötti megtérülést terveznek, pedig hosszabb távon be kell rendezkedniük 11-12 százalékra, ami közel van a nem pénzügyi vállalkozások megtérülési átlagához - írták a BIS szakértői.
A profitrátát elsősorban a bankok tőkehelyzetét újraszabályozó, a tőkemegfelelési mutatókat szigorító új, tavaly elfogadott nemzetközi megállapodás (Bázel-III.) fogja korlátozni. A Bázel-III. előírásait 2013 és 2019 között kell bevezetniük a bankoknak.
A magyar pénzügyi szektor továbbra is stabil és tőkeerős, de a válság akut szakaszát követően számos maradékkockázat még jelen van, így az üzletméret közelmúltbéli csökkenése, az eszközminőség romlása és a gyenge jövedelmezőség - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének kockázati jelentésében. |
A BIS minden ország elemi szükségletének nevezte a folyémérleghiány és a költségvetési hiány csökkentését, a költségvetés összetételének javítását, az adósság csökkentését és a fenntartható növekedési pálya megtalálását. A hitelintézet nemzetközi egyeztetést sürgetett a fő gazdaságok között az egymásközti folyómérleg-egyensúlytalanságok csökkentésére. Ennek fő eszköze a BIS szerint a valutaárfolyamok nagyobb rugalmassága kell legyen.
MTI