Az Országgyűlés a 2010. évi költségvetésében 10,85 milliárd forintot biztosított az ez évi általános - az országgyűlési és önkormányzati - választások lebonyolítására. Mivel az országgyűlési mandátum sorsa 119 egyéni választókerületben már az első fordulóban eldőlt és így nem kellett második fordulót tartani, az októberi önkormányzati és kisebbségi választásra 5,351 milliárd forintot lehet fordítani.
A választás költségeit négy nagy területen költik el: a helyi és területi választási szervek dologi, valamint személyi kiadásaira, a központi és az informatikai kiadásokra.
A források mintegy harmada megy el a helyi és területi szervek dologi kiadására; a pénzt a helyi hirdetményekre és tájékoztató kiadványokra, a szavazókörök infrastruktúrájának biztosítására (telefonra, világításra, takarításra), a helyi választási iroda szavazásnapi működtetésére, a választói névjegyzék elkészítésére, az ajánlószelvények és értesítők borítékolására és postázására, kézbesítésére lehet például fordítani.
A költségek mintegy harmada megy el a helyi és területi szervek személyi kiadásaira és járulékaira, ennek nagyobb része a 11 ezer szavazatszámláló bizottság (szszb) tagjainak díja és az ezt terhelő járulék.
Az országban csaknem 11 ezer szavazókörben lehet majd szavazni, a szavazatszámláló bizottságok választott tagjai bruttó 15 ezer forintot kapnak, amelyek járulékkal terhelve átlagosan 19 ezer forintot jelentenek szszb-tagonként. Ezek az szszb-tagok a szavazás előtt oktatáson, felkészítésen vesznek részt, a szavazás napján hajnaltól a szavazatok összeszámlálásig a szavazókörökben vannak és segítenek a választás lebonyolításában.
Egy-egy szavazatszámláló bizottságnak legalább három választott tagja van, és minden bizottság mellett dolgozik egy jegyzőkönyvvezető is, ez összesen 44 ezer, választási feladatot ellátó munkatársat jelent. Előírás, hogy a szavazatszámláló bizottságok legalább öttagúak, a plusz két tagot a választáson egyéni képviselőjelöltet, polgármester-jelöltet, illetve listát állító jelölő szervezetek és független jelöltek delegálhatják. Ha nem delegáltak a szükséges számban póttagot, akkor választott póttagokat kell bevonni, a tapasztalatok szerint legalább szavazókörönként egyet, így már 55 ezer ember munkadíja és annak járulékai terhelik a költségvetést, ami összességében több mint egymilliárd forint. A jelölőszervezetek és független jelöltek tehát olcsóbbá tehetik a választást, ha valamennyi bizottságba küldenek delegáltat.
A választási költségvetésben további mintegy 40 százalékot terveznek az ajánlószelvények, szavazólapok nyomtatására, a központi tájékoztatás kiadványaira, a választás lebonyolításában közreműködők oktatására, valamint az Országos Választási Központ működtetésére, és ebből finanszírozzák az informatikai kiadásokat is.
Az októberi önkormányzati választáson a négy évvel korábbinál mintegy 30 százalékkal kevesebb, 17 ezer önkormányzati képviselőt választanak meg, valamint közel 400 megyei közgyűlési képviselőt.
MTI