1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazprom közép-európai idő szerint 16.30-kor kénytelen volt leállítani az Európának szánt földgáz ukrajnai vezetékekbe szivattyúzását, mivel az Ukrajnába érkező gáz nem jutott el az európai megrendelőkhöz - közölték az ITAR-TASZSZ hírügynökséggel a Gazpromnál.

Előzőleg Vlagyimir Putyin orosz kormányfő ezt már jelezte Mirek Topoláneknek, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehország miniszterelnökének, akivel telefonon beszélt délután. A kormányfő korábban a nap folyamán támogatta Alekszej Miller vezérigazgató ilyen irányú tervét azzal, hogy ezt a lépést legnagyobb nyilvánosság és nemzetközi megfigyelők bevonásával kell megtenni. (Kijev már szerdán kora reggel állította, hogy nem érkezik Oroszországból gáz a vezetékekbe.)

Putyin a Topolánekkel, illetve az Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetésben támogatta, hogy uniós megfigyelők kövessék nyomon a gáz áramlását az orosz és az ukrán oldalon egyaránt. Kijev korábban határozottan elzárkózott megfigyelők fogadásától, de Julija Timosenko kormányfő szerdán, José Manuel Barrosóval, az EU-bizottság elnökével telefonon beszélve vállalta a megfigyelők fogadását. Timosenko Angela Merkel német kancellárnak telefonon azt is ígérte, hogy Ukrajna haladéktalanul továbbengedi a tranzitra érkező gázt, ha az orosz fél újra küldi azt - Ukrajna szerint ugyanis a Gazprom állította le a gáz áramlását még szerdán reggel. 

Vlagyimir Putyin szerdán Szentpéterváron Gerhard Schröder volt német kancellárral, a tervezett Északi Áramlat gázvezeték felügyelő bizottságának elnökével is találkozott, s a megbeszélésen úgy vélekedett: az ukrajnai tranzit körül kialakult helyzet újra felveti, hogy fel kell gyorsítani az Északi Áramlat építését, bár az nem helyettesíti, de kiegészíti majd a meglévő vezetékeket. (Az Északi Áramlat jelenleg a környezetvédelmi vizsgálatok fázisában van, mivel egyes országok ilyen irányú aggodalmaiknak adtak hangot.) 

Dmitrij Peszkov, Putyin sajtótitkára kijelentette: Ukrajna az oroszországi földgáz Európába való továbbításának akadályozásával Európát zsarolja, de kilátástalan, ha ezzel arra akarja rákényszeríteni Oroszországot, hogy a gázt a piaci árnál olcsóbban, vagy éppen ingyen adja. Peszkov szerint nem várható el, hogy az orosz adófizetők támogassák az ukrán gazdaságot, különösen a globális válság idején. "Ha netán Kijev valóban Európa biztonságát akarja fenyegetni, az már politikai kérdés" - tette hozzá.

Közben kiderült: Oleg Dubina, az ukrán importőr Naftogaz vezérigazgatója Moszkvában éppen csütörtökön déli 12 órakor akarja Moszkvában felújítani a tárgyalásokat, amikor Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója köztudottan Brüsszelben tárgyal az EU Bizottság és az Európai Parlament tisztségviselőivel, s csak azután tud majd találkozni az ukrán féllel - mondta Brüsszelben Vlagyimir Csizsov, Oroszország EU-nagykövete. Alekszej Medvegyev, a Gazprom helyettes vezérigazgatója "kicsinyes trükknek" nevezte, hogy a Naftogaz elnöke éppen akkor akart tárgyalni Miller Gazprom-vezérigazgatóval, amikor annak Brüsszelben kell lennie, s úgy vélte, az ukrán fél célja az, hogy később Oroszországra háríthassa a felelőséget, hogy mégsem folytatódnak a tárgyalások. 

Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese Berlinben újra hangsúlyozta: a monopólium mindent elkövet, hogy pótolja a kieső mennyiségeket Ukrajnát elkerülő vezetékeken, de a legnagyobb erőfeszítés mellett sem képes erre. Azt mondta, jelenleg a Gazprom napi 150 millió köbmétert gázt küld az északi útvonalon és európai gáztárolói kiaknázásával, s ezt a mennyiséget még tízmillió köbméterrel tudja növelni. Medvegyev a történtekért a teljes felelősséget Ukrajnára hárította, megismételve, hogy a vezetéket Ukrajna zárta el. Kijelentette: Moszkvában nem is értik, hogyan tehetett Ukrajna ilyen példátlan lépéseket, s erre nincs semmiféle ésszerű magyarázat.

Alekszej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője viszont annak a nézetének adott hangot, hogy nem a gáz áráról, vagy a tranzit díjáról van szó, hanem arról, hogy Ukrajnában bizonyos politikai erők bármi áron el akarják érni a közvetítők fennmaradását. "Belviszályról van szó, amelynek egyáltalán nem lenne szabad érinteni a gáztranzit biztonságát" - mondta.

Kijevben az energiaügyi miniszter szintén úgy vélte: nem kizárt, hogy a kialakult helyzet azzal függ össze, hogy valakik fenn akarják tartani a közvetítőket, de ehhez a közlemény szerint a kormány, a  minisztérium és a Naftogaz nem járul hozzá - az államfőt nem említi a dokumentum. A közvetítők kiküszöböléséről Timosenko és Putyin korábban megállapodott. Meg nem erősített hírek szerint a közvetítők támogatnak több személyiséget Viktor Juscsenko elnök környezetében, valamint a Régiók Pártját, az ukrán parlament Moszva párti erejét, amelynek vezetője, Viktor Janukovics volt kormányfő Juscsenko fő ellenfele. 

Kijevben Dubina Naftogaz-vezérigazgató azt hangoztatta, hogy a Gazprom helyi idő szerint szerdán reggel 8.45-kor leállította a gáz küldését, s Ukrajna január 1-jétől addig az időpontig összesen 1,4 milliárd köbméter Oroszországból érkező földgázt továbbított Európába, míg a rendszert működtető turbinák 72 millió köbmétert használtak el az Ukrajna tulajdonát képező gázból.

A közvetlen tárgyalásokat Ukrajna szakította meg december 31-én, amikor még több mint kétmilliárd dollárral tartozott a Gazpromnak. A tartozást 614 millió dollár híján átutalta még aznap, de nem tért vissza a tárgyalóasztalhoz, s azóta többször üzente a sajtó útján, hogy magasnak tartja és nem fogadja el a Gazprom által ajánlott ezer köbméterenként 250 dolláros gázárat, továbbá a tavalyi 1,7 dollár/ezer köbméter/száz kilométer tranzitdíjat - amelyet az orosz fél szerint egy 2010-ig érvényes szerződés rögzít - emelni kívánja.

Idegek harca: csak pár napig bírja a gázstop
Még ma kiterjesztik a gázkorlátozást: jön a III. fokozat
Washington beszólt Moszkvának
Lejjebb veszik a fűtést a Westendben
Rajtunk csattan a gázkrízis: áremelés lehet a vége
Boltokat kell bezárni a gázvita miatt?
Újabb gázkorlátozást rendeltek el: II. kategória!

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG