1p

Nincsenek egységes állásponton az európai uniós tagállamok arról, hogy vezessen-e be tranzakciós adót az EU, és arról sem, milyen típusú szabályozást kellene találni a hitelminősítők tevékenységére - derült ki a pénteki brüsszeli kötetlen találkozón.

A megbeszélésre érkezve az osztrák Josef Pröll például kijelentette, hogy a tranzakciókat sújtó illetékre szükség van, míg szlovák kollégája, Ivan Miklos egyértelműen ellene foglalt állást.

Megismételték viszont a tanácskozás résztvevői, hogy egyetértenek a bankadó bevezetésével, a pontos részletek kidolgozása azonban még hátravan.

Több tagország már bevezetett vagy hamarosan bevezet bankadót.

A hitelminősítőkre vonatkozó szabályozásról a házigazda Belgiumot képviselő Didier Reynders úgy vélte, abban előre kell lépni. A lengyel Jacek Rostowski viszont úgy nyilatkozott, "elvont ötletnek" tartja az ügynökségek megbírságolási lehetőségének megteremtését.

A minősítőknek sokak szerint felelősségük volt abban a piaci idegességben, amely például tavasszal megnehezítette Görögország helyzetét a konszolidációs program kidolgozásában.

Kérdés azonban, hogy milyen szinten nyúlhat az unió ezekhez az ügynökségekhez, amelyek függetlenségét aligha érheti csorba, különben a piacok bizalma irántuk is csökkenne.

Az Európai Bizottság júniusban javaslatokat tett a hitelminősítők jobb felügyeletére, de ezek sorsáról még nem született döntés. A végrehajtó szerv egyebek között azt javasolta, hogy az értékpapírpiacok felügyeletével megbízott uniós hatóság kapjon kizárólagos felügyeleti jogkört az EU-ban bejegyzett hitelminősítők fölött.

A bizottság főként azt szeretné elérni, hogy növekedjen a minősítők tevékenységének átláthatósága és a verseny, kiegyenlítődjön lehetőségük az információhoz való hozzáférésben.

A pénteki brüsszeli találkozó résztvevői üdvözölték a gazdasági növekedés visszatértét, de több miniszter rámutatott, hogy még számos kockázattal kell számolni.

Több résztvevő óvatosan méltatta a további konszolidáció céljából bejelentett írországi és portugáliai intézkedéseket, ugyanakkor néhányan azt is fontosnak tartották, hogy a jövőben az euróövezeti országok próbáljanak elébe menni a nehéz helyzeteknek időben tett megfelelő intézkedésekkel.

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG