1p
Komoly mértékben visszafogja a globális feldolgozó és szolgáltatási szektorok teljesítményének növekedési ütemét a japán földrengés- és szökőár-katasztrófa
Komoly mértékben visszafogja a globális feldolgozó és szolgáltatási szektorok teljesítményének növekedési ütemét a japán földrengés- és szökőár-katasztrófa - állapította meg szerdán az egyik vezető befektetési csoport az általa összeállított globális összágazati beszerzőmenedzser-index (PMI) alapján, amely a múlt hónapban félévi mélypontra esett vissza, jórészt a japán szerencsétlenség világgazdasági kihatásai miatt.

A JP Morgan bankcsoport, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját, összesített beszerzőmenedzser-indexét, a márciusról szóló szerdai kimutatásában közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban meredeken, 4,4 ponttal 54,8 pontra csökkent a februári 59,2 pontról.

Ez tavaly szeptember óta a legalacsonyabb érték, jóllehet továbbra is a világgazdaság folytatódó növekedését jelzi. A JP Morgan elemzői szerint a világgazdaság "viszonylag jól tartja magát", az elmúlt időszak sokkhatásait figyelembe véve.

A kimutatáshoz fűzött elemzésben a ház szakértői kiemelték, hogy a világátlagon belül a japán feldolgozóipar beszerzőmenedzser-mutatója 16,1 ponttal 37,7-re, a szolgáltatási szektoré 14,5 ponttal 35,3-re zuhant. Mindkét érték súlyos visszaesést jelez, mivel a beszerzőmenedzser-felmérések módszertana szerint az 50-es szint a vizsgált ágazatok teljesítményének bővülése és csökkenése közötti határ, és minél jobban eltér az index ettől a semleges értéktől, annál nagyobb az adott szektor bővülésének vagy visszaesésének üteme.

A JP Morgan szerdai elemzése szerint azonban még a márciusról kimutatott,  rendkívül nyomott japán PMI-értékek sem jelzik a valós helyzetet, tekintettel arra, hogy a mostani vizsgálatba bevont japán vállalatok igen alacsony hányada válaszolt, éppen a katasztrófa miatt.

A ház szakelemzői szerint feltételezhető, hogy a nem válaszoló japán cégek is elszenvedtek valamilyen mértékű teljesítmény-visszaesést, és az így kiigazított beszerzőmenedzser-mutatók a feldolgozó és a szolgáltatási ágazatban 25, illetve 21 pontra zuhantak.

Ezek az értékek a vizsgált szektorok kibocsátásának szinte szabadesésszerű zuhanását jelzik.

A japán természeti katasztrófa világgazdasági hatásának mértékét mutatja, hogy a JP Morgan számítási modellje szerint e hatás kiszűrésével a globális összágazati beszerzőmenedzser-mutató nem 4,4 ponttal, hanem csak 2,4 ponttal csökkent.

Más nagy citybeli házak eddig megjelent prognózisaikban azt jósolták, hogy a katasztrófa kárai meghaladhatják a japán hazai össztermék (GDP) 3 százalékát.

A Barclays Capital, az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport legutóbbi becslésében 12-17 ezer milliárd jenre (140-200 milliárd dollárra) tette a csapás várható gazdasági költségeit. A ház saját prognózisa szerint az épületkárok 5-10 ezer milliárd jen között lehetnek; ez önmagában a japán GDP-érték 1-2 százaléka.

A valószínűsíthető gazdasági veszteségek közül a Barclays Capital londoni elemzői kiemelték az általuk kétezer milliárd jenre becsült kieső magánfogyasztást és a feldolgozószektor ötezer milliárd jenre tehető termeléskiesését.

A ház szerint az exportveszteséggel együtt mindez a GDP-érték 2,4-3,4 százalékának megfelelő összesített kárt és költséget jelenthet.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG