.jpg)
Az EKB először csütörtök kora délután avatkozott be, egynapos értékpapírok gyors, likviditáspótló aukciójával, az alapkamatának megfelelő 4 százalékon, miután délelőtt már hatéves csúcsra, 4,70 százalékra emelkedtek az egynapos euró-letétikamatok a bankközi piacokon. Az EKB beavatkozása után 4,20 százalékig csökkentek a szabadpiaci kamatok.
Elemzők szerint a kamatcsökkentő hatású pénzinjekciók nincsenek összhangban a bank szigorítási ciklusával. |
Az EKB ilyen jelentős összeget ilyen rövid idő alatt még nem bocsátott a pénzpiacok rendelkezésére. Legutóbb közel hasonló nagyságrendű pénzzel a 2001. szeptemberi amerikai terroresemények után jelentkezett a pénzpiacokon, akkor összesen 109,6 milliárd euróval segítette ki azokat.
A láncreakciót a francia BNP Paribas bank indította el, felfüggesztve a visszafizetéseket három, jelzálogkötvényekbe fektető alapjából, arra hivatkozva, hogy azok tőkeértéke jelenleg kiszámíthatatlan, mivel "az amerikai jelzálogpiac egyes szegleteiből teljesen eltűnt a likviditás".
Az amerikai Fed csütörtökön előbb 12 milliárd dollárt tett hozzáférhetővé a piacoknak, de a sajtójelentések szerint ezt megtoldotta egy azonos összegű pénzinjekcióval. Ez a 24 milliárd dollár szokásos intervenciós lépéseinek nagyságrendjét jóval meghaladja már. A Fed pénteken azt is közölte, hogy időszakos likviditásteremtéssel további 19 milliárd dollárral segíti a bankrendszeren keresztül a jelzáloghitel-válság miatt elbizonytalanodott pénzpiacokat. |
Hétfőn a japán központi bank is 600 milliárd jent (5 milliárd dollár, 3,6 milliárd euró) pumpált a pénzpiacokra, miután pénteken már egyszer beavatkozott. A japán gazdasági miniszter egyúttal azt közölte, hogy szoros figyelemmel kísérik az amerikai jelzálogpiac problémáinak hatását a japán gazdaságra, de jelenleg ez a hatás a japán reálgazdaságra nem jelentős, és a pénzügyi rendszerre is korlátozott.
A japán központi bank pénteken ezer milliárd jenes (8,4 milliárd dollár) intervenciót hajtott végre a pénzpiacokon. A beavatkozást az indokolta, hogy a Nikkei 225 tőzsdeindex nyitás után több mint 2 százalékkal esett vissza aznap, miután előző nap két százalékot meghaladó mértékben gyengültek a vezető New York-i tőzsdemutatók.
Semmi ok a nyugalomra!
Égszakadás van. Földindulás lesz?
Ezt már a jegybankok sem tudták tétlenül nézni
Mindenki pénzt akar, de senki nem akar hitelezni
Az ingatlanárak fenyegethetik a gazdaságot
MTI