1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A változatlan kamatszintet valószínűsítő előzetes londoni konszenzus ellenére nem okozott nagy meglepetést az MNB negyed százalékpontos kamatcsökkentése
A változatlan kamatszintet valószínűsítő előzetes londoni konszenzus ellenére nem okozott nagy meglepetést londoni feltörekvő piaci elemzők körében az MNB hétfői negyed százalékpontos kamatcsökkentése, amelyben a szakértők szerint nem játszottak érdemi szerepet a forint ingadozási sávjának eltörléséről ismét elterjedt piaci találgatások.

A Monetáris Tanács hétfői ülésén 7,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a tavaly október óta érvényben volt 8,00 százalékról. Londonban jórészt egyöntetű volt az az előzetes vélemény, hogy a konszenzust meghaladó legutóbbi bérnövekedési adatok miatt a magyar jegybank vár még egy hónapot a csökkentéssel, bár több elemző is megjegyezte, hogy már májusban is csak egy vokson múlt a pénzügypolitikai enyhítés elmaradása, és azóta mérséklődött az inflációs nyomás.

A kamatcsökkentés hétfői bejelentése után Wike Groenenberg, a Citigroup globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közép- és kelet-európai stratégiáért felelős igazgatója az MTI-nek azt mondta: tekintve, hogy a gazdaság most már a lassulás egyértelmű jeleit mutatja, és az MNB is 6 százalék alatti inflációt vár az év végére, jövőre pedig a 3 százalékos célhoz közeli ütemre számít, a hétfői kamatcsökkentés "magától értetődőnek is nevezhető". Groenenberg szerint ezek után még a piac által beárazottnál is meredekebb kamatcsökkentési pálya várható, tekintettel arra, hogy júliusban már nem lesz jelen a Monetáris Tanács két "héja" tagja, és helyükbe egy "galamb" lép.

A Citigroup vezető szakértője "nagyon valószínűnek" nevezte, hogy júliusban vagy augusztusban újabb kamatcsökkentés következik. A további idei kamatpályára vonatkozó kérdésre Groenenberg azt mondta: az év végére 6,75-7,00 százalékos jegybanki kamatra számít.

Arra a kérdésre, hogy szerinte a hétfői döntésben szerepe lehetett-e a forint ingadozási sávjának megszüntetéséről kiújult piaci szóbeszédnek, a Citigroup londoni igazgatója határozott nemmel válaszolt, mondván: meggyőződése, hogy a sávhoz az idén nem nyúlnak hozzá, legfeljebb jövőre, akkor viszont szóba jöhet a megszüntetése is.

Más londoni elemzők a sáv ennél korábbi felszámolását is el tudják képzelni. A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének hétfőn kiadott elemzése szerint jóllehet az MNB és a pénzügyminisztérium a múlt héten - a forint újabb erősödési hulláma után - megerősítette azt az álláspontot, hogy "pillanatnyilag" nincs napirenden a sáv eltörlése, a cég azonban arra számít, hogy az árfolyamrendszert végül meg fogják szüntetni. A GS szerint ennek valószínű időpontja az idei év vége, de "bármikor megtörténhet", úgyhogy időről időre újabb spekulációs hullámok valószínűsíthetők.

Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
A Goldman Sachs a hétfői elemzés szerint mindazonáltal úgy értesült, hogy az MSZP-n belül továbbra is tartanak a forint esetleges "túlszaladásától" erős irányba, ezért a párt szakértői nem lelkesednek a sáv eltörléséért addig, amíg a jegybanki kamatszint lejjebb nem megy, vagy a forint nem lesz "biztonságos távolságra" a 240-es erős sávszéltől, és nem állapodik meg tartósan a 250-255-ös tartományban. Emiatt esetleg éppen a forint legutóbbi erősödése késleltetheti a sáv felszámolását, áll a GS hétfői londoni elemzésében.

A BNP Paribas befektetési csoport ugyanerről a kérdésről kiadott hétfői londoni elemzése szerint az MNB ugyan egyértelműen védi a jelenlegi árfolyamrendszert, az összkép azonban megváltozott azzal, hogy a robusztus németországi növekedés január-április között éves szinten 16,2 százalékos növekedést eredményezett a magyar ipari exportban, és ez - a kormány konvergenciaprogramjával társulva - "drasztikus mértékben" csökkenteni fogja a magyar folyómérleg-hiányt az év végére. Ehhez a kormány retorikája is igazodott, amit illusztrált Kóka János gazdasági miniszter minapi felhívása a sáveltörlésre, áll a BNP Paribas hétfői elemzésében.

Legutóbbi feltörekvő piaci elemzésében a JP Morgan is azt írta: nem zárja ki a sáv módosítását a következő fél-egyéves időszakban, amikor a költségvetési reformok hatásai már egyértelműbben látszanak.

A hétfői kamatcsökkentésről Olivier Desbarres, a Crédit Suisse befektetési csoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke az MTI-nek azt mondta: a döntés annyiban nem meglepő, hogy mindig is szorosak voltak az esélyek, mivel már májusban is csak 7:6 volt a kamattartásra és a csökkentésre szavazók megoszlása, vagyis egy MT-tag "átállása" is elég lett volna a kamatcsökkentéshez. Azóta gyengült az euró a forinthoz képest, hétfőn pedig gyenge kiskereskedelmi adatok kerültek nyilvánosságra, vagyis több ok is növelte a monetáris enyhítés esélyét, mondta.

Desbarres szerint sem játszott ugyanakkor érdemi szerepet a döntésben a forintsávról szóló piaci szóbeszéd. A piac "tesztelgetheti" a jegybank és a kormány türelmét, de "nem hiszem, hogy a lelke mélyén bárki is rövid időn belül számítana (a forintsáv eltörlésére)", tette hozzá. Desbarres szerint a forintárfolyamra a hétfői kamatcsökkentés után leginkább az hatna érezhetően, ha a Monetáris Tanács júliusban ismét kamatot csökkentene, mert két egymás utáni enyhítés már átértékelheti a testületről alkotott piaci véleményt; a piaci szereplők arra a következtetésre juthatnak, hogy "a tanács nem annyira konzervatív, mint gondolták".

A Crédit Suisse londoni szakértője szerint ezért a hétfői döntés után a júliusi MT-ülés "még sokkal fontosabbá vált". Desbarres mindazonáltal arra számít, hogy a jövő hónapban nem lesz kamatcsökkentés, és az MNB az idén összesen még két csökkentést hajt végre, amivel 7,25 százalékos lesz az év végi kamatszint.

A Dresdner Kleinwort - a Dresdner Bank londoni befektetési részlege - által kiadott elemzés szerint a hétfői kamatcsökkentés nem a mértékével és irányával, hanem elsősorban az időzítésével keltett "részleges" meglepetést, változatlan azonban az az általános kilátás, hogy az MNB-nek bőven lesz mozgástere a második félévben további enyhítésre.

A Dresdner felidézi, hogy májusban heten szavaztak kamattartásra, most pedig kilencen kamatcsökkentésre, és csak ketten a kamat változatlanul tartására. Ez a hangulatváltás még azelőtt történt, hogy júliusban, két kemény alapállású tag távozásával "átegyensúlyozódik" a Monetáris Tanács összetétele, ami arra utal, hogy "a feltételezett galambok hangja tovább erősödik", áll az elemzésben.

A Dresdner szerint Simor András jegybankelnök azon hétfői kijelentése, hogy az MNB most kisebb kockázatát látja a tartósan erős inflációs várakozásoknak, és nem tartja veszélyesnek a bérdinamikát, különös kontrasztban áll a kamattartásról hozott májusi döntés indoklásával, amely még az erős bérnövekedést nevezte a változatlan kamatszint egyik fontos indokának. Simor megjegyezte mindazonáltal, hogy a szürkegazdaság visszaszorításának a vártnál nagyobb hatása van a bérekre, emeli ki a Dresdner-kommentár.

A ház szerint ha a forint - amely hónap elején mért 255,82-höz képest eddig 3 százalékot erősödött - megtartja jelenlegi erejét, az MNB a következő hónapokban folytathatja a kamatcsökkentést. A Dresdner a következő 12 hónapban összesen 1,50 százalékpontos kamatcsökkentésre számít.

Csökkent az alapkamat, gyengült a forint
Lesz-e nyáron kamatcsökkentés?
Elsodorta a kamatcsökkentést a béradat
A kamatdöntés múlhat a béradatokon
Nehéz helyzetben a jegybank, marad a toporgás?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG