1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB kamatdöntéséig erősödött a forint, a bejelentést követően esett, majd a múlt hét végére kialakultnál valamivel gyengébb szinten alakult az árfolyam.

A budapesti bankközi devizapiacon hétfő délután 239,65/85 forintot ért egy euró - 0,7 forinttal többet kellett adni érte, mint péntek délután. A napi árfolyam-alakulás mozgalmas volt: délelőtt 238,40/50 forinton jegyezték az eurót, napi szélsőértéke (új rekordja) 237,95 lett, innen "oldalazó" mozgásba kezdett, alig-alig változott. Ám az MNB mindenkit meglepő kamatdöntésének bejelentését követően hirtelen nekilódult, és elérte másik napi szélsőértékét - ezúttal 240,15 forinton. Ezen a szinten már erős ellenállás jelentkezett, az árfolyam többször is "visszapattant", így alakult ki délután fél ötre a 239,65/85-ös érték.

A kereskedők elmondása szerint a piacon mindenkit meglepett, hogy az MNB ezúttal nem változtatott az alapkamaton, hiszen az előzetes vélekedések csak abban tértek el, hogy az emelés negyed vagy fél százalékpontos lesz-e. A nehezen értelmezhető döntés miatt úgy vélik, érdekesnek ígérkezik az elkövetkező néhány nap, mert egyelőre nehezen kiszámítható, hogyan reagálnak a befektetők a megváltozott helyzetre.

Előbb-utóbb tisztázódnia kell annak is, vajon vannak-e még ki nem ütött opciós tételek a 240 forint alatti "misztikus" szinten, vagy a múlt heti felfutás nyomán sikerült zárni azokat. Eldől majd, hogy folytatódik-e a múlt heti irányzat, vagy a hétfői gyengülés trendforduló kezdete volt. A következő napok árfolyama természetesen nagymértékben függ majd a nemzetközi piaci helyzettől, a feltörekvő devizák általános megítélésétől, a kockázatvállalási készség alakulásától is.

A hétfői kereskedés a forint gyengülését hozta a dollárral szemben is. Az amerikai deviza árfolyama hétfőn délután 154,00,20 forint lett a pénteki 152,75/85 forint, illetve a reggeli 153,15/30 forint után.

A bankközi forintpiacon kezdetben a kivárás okozta csend volt a leginkább jellemző, és nem változott a piaci helyzet a kamatdöntést követően sem. A kereskedők szerint immár azt várják, vajon hogyan dolgozzák fel a kereskedő bankok a változatlan, ám a korábbi döntésekbe már emelt szinten beépült kamatszintet, hogyan alakul a keddi BUBOR. Ami a rövid kamatokat illeti, egyelőre nincs változás: a hozamszint továbbra is rendkívül alacsony, az O/N kamat 7,60 százalékon alakul.

Az állampapírok másodpiacán is minden mozdulatlan maradt a kamatdöntésig
, majd a bejelentést követően főként a hozamgörbe elején - 3-4 éves lejáratokig - vételi erő jelent meg, aminek az eredménye zárásig 10 bázispont körüli hozamcsökkenés lett. A görbe távolabbi része a kereskedők elmondása szerint nem módosult jelentős mértékben.

Ami a kamatdöntés lehetséges hatásait illeti, a piac ellentmondásos. Bár az első jelek azt sugallják, hogy a reakció pozitív, a hangulat mégsem rózsás: míg eddig töretlennek tűnt a jegybank hitelességét helyreállítani hivatott, szigort tükröző politika, a változatlanul hagyott kamatszint és a további szigort ígérő nyilatkozatok közötti ellentmondás bizonytalanságot okozhat.

A jelenlegi helyzet "tankönyvi" tételekkel természetesen nem támasztható alá - hangsúlyozták a megkérdezettek, hiszen a kamatszint már olyan magasságban alakul, ahol kevésbé számítanak a racionális megfontolások, és fontosabbak a lélektani tényezők.

Legfrissebb devizaárfolyamok

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG