A hazai bankok a válság előtti 600-800 milliárd forinttal szemben most több mint 3.500 milliárd forintot tartanak jegybanki alapkamaton az MNB-ben, a teljes mérlegfőösszeg 25 százalékát, ami mutatja, hogy nincs pénzszűke, sőt egyre több a pénz, ami keresi a helyét - mutatott rá.
Fatér Gyula emlékeztetett: a kereskedelmi bankok az első sokk után intenzíven elkezdték gyűjteni a betéteket. Erre szükség is volt, tekintve, hogy a bankrendszer korábban külföldi forrásokra támaszkodott, amit jól mutat, hogy 2009 első negyedévében a hitel/betét arány meghaladta a 150 százalékot. A második negyedévben a mutató mintegy 135 százalékra mérséklődött, ebben azonban a vezérigazgató szerint nemcsak a betétállomány növekedése, hanem a hitelállomány csökkenése is közrejátszott.
A betétállomány annak köszönhetően nőtt, hogy a bankok egyre magasabb kamatot kínáltak, továbbá a betétekre korlátlan állami garanciát vezettek be, aminek következtében "a betétgyűjtés vonata versenytárs nélkül száguldott". Az összes megtakarítási formából a lakossági betétekbe áramlott a pénz, aminek legnagyobb elszenvedői a befektetési alapok voltak.
Augusztusban-szeptemberben azonban változott a helyzet: a kötvényalapok egyre jobb hozamokat tudnak elérni, a kétszámjegyű betéti kamatok korszakának ugyanakkor vége. "Ha figyelembe vesszük, hogy a jegybanktól sokan azt várják, hogy 5,5 százalékra viszi le az irányadó kamatot, csak idő kérdése, hogy mikor tér vissza az ügyfelek bizalma először a rövid és hosszú kötvényalapok, majd a kockázatosabb alapok iránt is. Ezért pozitívan látjuk a következő időszak lehetőségeit mind a befektetők, mind az alapkezelők szempontjából" - mondta Fatér Gyula.
Hozzátette: az elmúlt időszakban viszonylag kevés termékfejlesztés volt, kis számú új alap jött létre. A Budapest Alapkezelő már elkezdte az új alapok előkészítését. A társaság arra számít, hogy a következő időszakban a garantált alapok tarthatnak jelentős érdeklődésre számot, ezért most jegyezhető befektetési alapjuk európai részvényekre építő tőkegarantált alap.
Tőzsdei alapok: fektessen bármibe, gyorsan
Aranyat érő befektetések: mit válasszunk?
Eljön a mi időnk: a jövő bankjai értünk dolgoznak?
MTI