1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hazánkban a hitelfelvevők részben fogyasztásfenntartó célból vesznek igénybe banki finanszírozást, "elsimítandó" a reáljövedelmek csökkenésének hatásait - áll a Moody"s elemzésében.
A Moody"s szerint a takarékossági intézkedések nem mérsékelték jelentősen a lakossági hitelkeresletet, a hitelfelvevők részben fogyasztásfenntartó célból vesznek igénybe banki finanszírozást, "elsimítandó" a reáljövedelmek csökkenésének hatásait.

Stabil a magyar bankrendszer kilátása
, és a belső bankpiaci klímát a kormány költségvetési takarékossági programja is a vártnál kisebb mértékben rontotta, az adósok azonban a jelek szerint nem látják át teljesen a devizahitelek kockázatait, áll a Moody"s Investors Service Londonban kiadott éves elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a magyar bankrendszer helyzetéről összeállított 28 oldalas jelentésében azt írja: a rendszerszintű jegyzett tőke átlagosan 80 százalékát kitevő külföldi befektetési érték magasnak számít.

A magyar bankok átlagosan "A1" szintű - vagyis magasan elsőrendű  - forintbetét-kockázati besorolása jelzi, hogy a stratégiai részvényesek - az esetek zömében Közép- és Kelet-Európában jelentős mértékben megtelepedett, nagy európai uniós bankok - nemcsak szakértelmet és tudást adnak át, de szükség esetén pénzügyi támogatást is nyújtanának helyi érdekeltségeiknek.

A jelentés szerint a hitelminősítő nem számít arra, hogy a magyar bankrendszerben meglévő külföldi tulajdonosi arány a jövőben csökkenne, de azt nem lehet kizárni, hogy a tulajdonosi összetételt változik; erre példa az Intesa SanPaolo bankcsoportot létrehozó egyesülés.

Ezzel két magyar bank, a Central European International Bank (CIB) és az Inter-Európa Bank (IEB) anyavállalatai egyesültek, elindítva a két magyar bank tavalyi egyesülését is. Ennek alapján a Moody"s néhány hete felminősítési felülvizsgálat alá vette a CIB hazai valutában vezetett hosszú lejáratú betétállományának, hazai valutában kiadott, nem fedezett, előresorolt adósságának, valamint középtávú kibocsátási programjának egyaránt "A1"-es osztályzatait. A CIB a pozitív felülvizsgálat révén kiemelkedik az általánosan stabil kilátású magyar bankrendszer egészéből. 

A Moody"s az elemzésben megjegyzi ugyanakkor, hogy a magyar bankok jórészt a belső piacra, azon belül is lakossági, valamint a kis- és középvállalati szektorra összpontosítanak, amelyek jobb növekedési potenciált és szélesebb profitrést kínálnak, mint a vállalati banki piac. Az elemzés szerint azonban ez azt is jelenti, hogy a hazai piacon "továbbra is ádáz a verseny".

E verseny is magyarázza, hogy a jegybank által korábban végrehajtott "drasztikus" kamatemelések ellenére sem csökkent a hitelkereslet, mivel a banki kölcsönkamatok - éppen a verseny miatt - nem követték automatikusan a pénzügypolitikai szigorításokat; inkább a kamatmarzsok szűkültek. Emellett a kihelyezések jelentős része devizaalapú, amelyek kamatára nincs közvetlen hatással az MNB pénzügypolitikája.

A jelentés megjegyzi, hogy a Moody"s által besorolással ellátott magyar bankok közül eddig csak az OTP Bank és az MKB terjeszkedett Magyarországon kívül. A Moody"s szerint ugyanakkor az OTP kelet- és délkelet-európai akvizíciói - az elemzés kiemeli az orosz Donskoy Narodny Bank tavalyi megvásárlását - olyan országokban történt, amelyekben a bankrendszer a fejlődés "korábbi szakaszában" jár.

Ez a terjeszkedés növelte az OTP általános kockázati profilját, és a Moody"s "kedvezőtlen fejleménynek tekintene" bármely jelentősebb további terjeszkedést vagy megjelenést olyan piacokon, amelyek kevésbé fejlettek azoknál, amelyeken az OTP Bank jelenleg tevékenykedik, fogalmaz a hitelminősítő elemzése.

A Moody"s szerint a kormány által tavaly elkezdett államháztartási hiánycsökkentő program negatív hatást gyakorolt a magyar bankrendszerre. Eddig azonban e hatás nem bizonyult olyan jelentősnek, mint amilyentől a program bevezetésének idején lehetett tartani, és a magyar bankszektor tavaly is viszonylag erős, bár csökkenő ütemű növekedést mutatott.

A Moody"s szerint a takarékossági intézkedések nem mérsékelték jelentősen a lakossági hitelkeresletet, és vannak olyan aggályok, hogy az ügyfelek már számláik kifizetésére vesznek fel új hiteleket. A jelentés szerint azonban erre "nincs bizonyíték", és a hitelminősítő valószínűbbnek tartja, hogy a hitelfelvevők részben fogyasztásfenntartó célból vesznek igénybe banki finanszírozást, "elsimítandó" a reáljövedelmek csökkenésének hatásait. 

A hitelminősítő szerint a hitelkihelyezések folytatódó növekedése ellenére az eladósodottsági ráták a magyar piacon még mindig elmaradnak a fejlett ipari országokétól. Ugyanakkor a csökkenő reáljövedelem és a romló vállalati jövedelmezőség, valamint az adósságráták ezzel egyidejű növekedése "óvatosságra int", mivel a magyar bankrendszer új kockázatkezelési rendszerei még nem állták ki egy teljes gazdasági ciklus próbáját.

A nem teljesítő kinnlevőségek aránya a tavalyi első félévben elérte a 3,3 százalékot; 2006-ban 3,2, 2005-ben 2,9 százalék volt ez az arány a Moody"s adatai szerint.

A ház aggályosnak tartja a devizaalapú hitelezés növekvő részarányát. Úgy tűnik, hogy sok lakossági hitelfelvevő, valamint a kis- és középvállalatok, illetve a mikrovállalkozások nem veszik teljes mértékben figyelembe az általuk vállalt devizakockázat jellegét és mértékét, és ennek az adósi körnek a fedezettsége továbbra sem megfelelő, áll a hitelminősítő elemzésében. A Moody"s hozzáteszi azonban: eddig nem látta annak jeleit, hogy a devizaalapú hitelek minősége gyorsabban romlana a forintban kihelyezett hitelekénél.

A magyar bankok jövedelmezősége az előző évi magasabb tartalékolás és szűkülő profitrések ellenére továbbra is jó, és ennek révén a bankok tőkeellátottsága megfelelő. A Moody"s a magyar bankok általános kockázati profilját kielégítőnek tartja, és megjegyzi, hogy az új rendszerek bevezetésével jelentősen javult a bankrendszer hitelkockázat-kezelése.

A nagyoknak meg se kottyant
Bernanke: Marad a piaci turbulencia
Az orosz bankrendszer köszöni, jól van

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG