.jpg)
Miközben a világ legszegényebbjei, akik nem tehetnek a klimatikus változásokról az első áldozatai a felmelegedésnek, az ipari országok, amelyek a fő okozói annak, elzárkóznak a megfelelő menekültjogok elismerésétől - közölte Andree Böhling, a Greenpeace klímaszakértője. A klimatikus- és a környezeti menekülteket sem a német, sem az európai, sem pedig a nemzetközi menekültjog nem ismeri el. Még maga az illetékes ENSZ Menekültügyi Bizottság sem ismeri el a klímamenekült státusát.
Közben az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) Genfben kiadott éves jelentésében megállapította: öt év után először ismét nőtt tavaly a menekültek száma a világban, döntően az iraki konfliktus miatt.
Mint az MTI-hez eljuttatott közleményében a szervezet írta: az UNHCR szerint a menekültek száma döntően az iraki konfliktus miatt nőtt meg. Adataik szerint 2006 végéig mintegy 1,5 millió iraki kényszerült menedéket kérni külföldön, legtöbbjüket Jordánia és Szíria fogadta be. |
Bizonyos térségekben ugyanakkor csökkent a menekültek száma. A libériai, angolai, valamint a Kongói Demokratikus Köztársaságba irányuló önkéntes visszatelepülés Nyugat-Afrikában 31 százalékkal, Dél-Afrikában pedig 18 százalékkal javította a statisztikát. Európában 37 ezer boszniai és horvátországi menekült kapott állampolgárságot Szerbiában.
A hazájukba visszatérők száma 743 ezer volt 2006-ban. Ez - a 2001-es év kivételével - a legalacsonyabb adat az utóbbi 15 évet tekintve. A legnagyobb számban Afganisztánba, Libériába, Angolába, a Kongói Demokratikus Köztársaságba és Burundiba tértek vissza menekültek.
Az UNCHR hatáskörébe tartozó legnagyobb menekültcsoport 2006-ban az afgánoké (2,1 millió fő) volt. Őket az irakiak (1,5 millió fő), a szudániak (686 ezer fő) és a szomáliaiak (460 ezer fő) követték. A Kongói Demokratikus Köztársaságból és a Burundiból elmenekültek száma egyaránt 400-400 ezer volt.
A legtöbb menekültet Pakisztán és Irán fogadta be, a két országban együttesen a világ menekültjeinek egyötöde keresett menedéket.
Támad a kánikula, fokozott ellenőrzések várhatók
2050-re felezik a széndioxid-kibocsátást
A klímaváltozás jót is tesz - egyeseknek
Az Északi-sarkot és Afrikát sújtja leginkább a klímaváltozás (hanganyag)
MTI