Magyarország első klónozott nyula a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpontban született, a múlt héten. Dinnyés András, a 23 fős Genetikai Újraprogramozási Csoport vezetője kiemelte, hogy ezzel újabb lépést tettek az orvosi célokra alkalmas, úgynevezett transzgenetikus állatok hazai előállítási technológiájának fejlesztésében. A professzor tájékoztatása szerint két nyulat hoztak világra császármetszéssel: az egyik röviddel később elpusztult, a másik viszont jól fejlődik és a Tapsilla nevet kapta.
Tapsilla, a folt nélküli nyusziklón
Az állatok genetikai módosításának fő célja olyan kísérleti alanyok létrehozása, amelyeken jól modellezhetők az embert veszélyeztető különféle betegségek - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy a különböző kísérleti állatok eltérő sajátságaikból adódóan más-más emberi betegségek jobb megismeréséhez szolgálnak alapul. A klónozott nyulak az érrendszeri betegségek új gyógyszereinek előállításához vihetnék közelebb az orvostudományt, ezért is támogatja a gödöllői csoport kutatásait anyagilag a Wellcome Trust és az Európai Unió 6. keretprogramja.
Dinnyés András utalt arra, hogy a gödöllői kutatóközpontban korábban klónozással egereket hoztak létre. Klonilla, az első magyar klónozott egér tavaly novemberben született.
Világelső a magyar klónegér
Étlapra kerülhet a klónozott birkapörkölt
Rubik-kocka: tényleg bárki ki tudja rakni?
MTI